Startup Delayer zarządza kolejnością uruchamiania programów z folderu Autostartu i dzięki temu optymalizuje bootowanie.

Zarządzamy programami z grupy Autostart

Podczas instalacji wiele programów samoczynnie dodaje się do folderu Autostart. Skutek: uruchamianie systemu ciągnie się w nieskończoność. Nie chcemy całkowicie wyłączać ich z Autostartu, bo niektóre z nich powinny wykonywać swoją pracę w tle.

Natychmiastowe automatyczne uruchamianie kolejnych programów na ogół nie jest konieczne – wyjątek stanowi skaner antywirusowy. Wystarczy opóźnić ich start i otwierać je jeden po drugim. Pracę będziemy mogli rozpocząć natychmiast po uruchomieniu sytemu, a aplikacje później uruchomią się w tle. Zarządzanie ich uruchamianiem przejmie darmowy Startup Delayer – do pobrania z www.r2.com.au.

Narzędzie samo rozpozna programy Autostartu i wyświetli ich listę. Chcąc przeczytać pełne nazwy programów, poszerzamy pierwszą szpaltę metodą przeciągnij i upuść. Na liście znajdziemy z pewnością kilka aktualizatorów, których jedynym zadaniem jest sprawdzanie, czy nie pojawiły się nowe wersje ich programu macierzystego. Start takich programów bez żadnej szkody możemy znacznie opóźnić.

Aby opóźnić uruchomienie aplikacji, klikamy na niej i przytrzymując wciśnięty przycisk myszy, przeciągamy ją na pasek czasu znajdujący się poniżej listy. Powtarzamy procedurę w przypadku wszystkich programów, których start chcemy opóźnić, zważając na zachowanie odstępów czasowych, bo inaczej czasy uruchamiania aplikacji będą się nakładać. Kolejność na pasku czasu możemy dowolnie zmieniać metodą przeciągnij i upuść. Alternatywą jest otwarcie wpisu dwukrotnym kliknięciem i wpisanie odpowiedniej wartości w polu »Delay«.

Na koniec musimy uaktywnić narzędzie. Na Pasku zadań klikamy trójkąt oznaczony symbolem SD i w oknie dialogowym wybieramy »Invisible Version«. Od następnego uruchomienia systemu zarządzanie grupą Autostart będzie odbywać się w tle. W fazie testów można skorzystać również z wersji graficznej, która podczas bootowania informuje o poszczególnych krokach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.