Zmiana parametrów pliku boot.ini w trybie tekstowym

Windows XP

Działający w trybie tekstowym program bootcfg.exe umożliwia zmianę wszystkich ważnych parametrów pliku boot.ini. By z skorzystać z aplikacji, musimy najpierw uruchomić Wiersz polecenia. W tym celu klikamy »Start | Uruchom«, wpisujemy »cmd« i wciskamy »OK«. Za pomocą komendy »bootcfg /?« wyświetlimy informacje o zastosowaniu i parametrach polecenia. Jeśli na przykład chcielibyśmy mieć możliwość uruchamiania naszego systemu operacyjnego z ustawieniami innymi niż domyślne, możemy utworzyć kopię już istniejącego wpisu rozruchu, by później bezpiecznie zmieniać konfigurację. W tym celu wpisujemy:

bootcfg /copy /d / nazwa /IDx

gdzie »nazwa« oznacza nazwę systemu operacyjnego (np. Windows XP Home Edition), a »x« pozycję kopiowanego elementu w części »[operating systems]« pliku boot.ini. Wydając komendę:

bootcfg /delete /IDx

usuniemy określony wpis rozruchu. W tym przypadku »x« również oznacza numer usuwanej pozycji, a więc na przykład 2 odnosi się do drugiego systemu na liście. Za pomocą polecenia:

bootcfg /default /IDx

ustalimy standardowo używany system operacyjny, który będzie automatycznie uruchamiany po upływie określonego czasu wyświetlania listy. Czas ten możemy ustalić, wpisując jego długość w sekundach zamiast »x« w poleceniu:

bootcfg /timeoutx