Pierwszy haker został aresztowany już w 1981 roku!

10 zadziwiających faktów dotyczących hakerów

Bezpieczeństwo

1) Apple freePhone

: Dzięki własnoręcznie wykonanym pudełkom służącym do kradzieży impulsów telefonicznych panowie Berkeley Blue i Toebark Oak sfinansowali w latach 70. powstanie ich pierwszego komputera. Prawdziwe nazwiska tych panów to Steve Jobs i Steve Wozniak, czyli twórcy Apple’a. Blueboksa wynalazł John Draper, który do oszukiwania telekomów wykorzystał gwizdek dołączony do płatków kukurydzianych.

2) Filmowa obsesja

: W filmowym hicie „Gry wojenne” nastoletni Dawid włamuje się do rządowego komputera i prawie rozpoczyna trzecią wojnę światową. Film wyświetlany w 1983 roku w Stanach Zjednoczonych wywołał w owym czasie narodową obsesję na punkcie dzieci-hakerów. Wiadomości wieczorne CBS zadawały pytanie „Czy rodzice powinni zabronić dzieciom kontaktu ze światem zewnętrznym poprzez komputery?”. Artykuły w gazetach zalecały chować modemy – tak jak broń – w sejfach.

3) Haking komunikacyjny 1

: W 2003 roku hakerzy złamali system komputerowy niemieckich kolei, zabezpieczający ponad 200 rowerów, z których mogą odpłatnie korzystać turyści w Berlinie. Później dzięki tajnemu kodowi każdy, kto go znał, mógł odbezpieczyć rower i za darmo go używać.

4) Haking komunikacyjny 2:

W styczniu 2008 r. doszło do serii wykolejeń tramwajów w Łodzi: 14-latek za pomocą przerobionego pilota od TV zmieniał ustawienia zwrotnic działających na podczerwień. Wpadł, bo w szkolnym zeszycie miał wpisane numery ulubionych linii tramwajowych.

5) Dziury w prawie

:

W 1981 roku w USA został aresztowany pierwszy haker, który włamał się do komputera ministerstwa obrony. Jednak wówczas w USA nie było odpowiedniego prawa, które przewidywało kary za tego typu wykroczenia. Pat „Captain Zap” Riddle został w efekcie skazany za kradzież dóbr i usług telefonicznych. Pierwsze przestępstwo komputerowe w USA zostało osądzone dopiero w 1990 roku. Skazanym był twórca pierwszego robaka internetowego Robert RTM Morris. Dziś jest on profesorem w Massachusetts Institute of Technology.


6) „Oficjalne” logo hakerów

:

Szybowiec, figura z matematycznej gry Game of Life, stał się oficjalnym godłem hakerów. Logo pojawia się w podpisach jako ASCII Art, niektórzy noszą je na koszulkach, a inni nawet je sobie wytatuowali.

7) Miliardowy przekręt

:

W kwietniu 2009 roku chiński haker spenetrował bazę danych Pentagonu i pobrał terabajty danych, wśród których m.in. znajdowały się informacje o projekcie wartego 300 miliardów dolarów myśliwca F-35 Lighting II.

8) Hakerski antyoskar

: W 2008 r. nagrodę Pwnie otrzymała firma McAfee za „najbardziej żenującą reakcję producenta”. Strony internetowe korporacji miały luki pozwalające na atak typu Cross Site Scripting i mimo tego oznaczone były jako „Hacker Safe”…

9) Uczciwy znalazca:

Założyciel klubu komputerowego Chaos, Wau Holland, wykrył w 1984 dziury w bazującym na protokole V.23 systemie transmisji wideotekstowej BTX, którą oferowała niemiecka poczta na odbiornikach TV. System naliczał opłaty za pobranie i wyświetlenie pojedynczej strony graficznej. Część z tej opłaty oddawał jej właścicielowi. Wau stworzył własną stronę, którą wyświetlił tyle razy, że na jego konto system przesłał 135 000 marek. Następnego dnia haker zwrócił pieniądze.

10) Problematyczna nazwa

: Określenie „haker” odnosi się de facto do programistów, którzy w latach 60. czerpali przyjemność ze zgłębiania tajników kodu systemu i programów. Hakerzy stworzyli swego rodzaju subkulturę, skupioną wokół uczelni takich jak MIT. Dzisiejsze dane kradną w rzeczywistości crackerzy, a nie hakerzy. Cracker to ten, kto łamie zabezpieczenia w celach przestępczych.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News