Internetowe badanie zostało przeprowadzone na grupie 100 pracowników piastujących wysokie stanowiska w różnych gałęziach biznesu

100 najbardziej zawirusowanych witryn w Internecie

Symantec

48 procent spośród wszystkich wymienionych w niechlubnym rankingu stron to w rzeczywistości „brudne witryny”, przeznaczone dla dorosłych użytkowników. Pozostałą część rankingu zapełniają strony poświęcone polowaniom, łyżwiarstwu figurowemu, serwisom prawniczym oraz witrynom ze sprzętem elektronicznym. Złośliwe oprogramowanie to najbardziej powszechne zagrożenie na wymienionych stronach. Samo otworzenie takiej witryny, nawet bez pobierania żadnego pliku czy klikania na jakikolwiek jej element, może narazić użytkowników i ich komputery na infekcję lub co gorsze, na kradzież ich danych osobowych i finansowych.

Co sprawia, że te witryny są tak niebezpieczne? Według oceny usługi Norton Safe Web na zainfekowanych stronach znajduje się około 23 zagrożeń. Dla porównania – średnia liczba zagrożeń na stronach, które znalazły się na liście firmy Symantec wynosi aż 18000.

Aby znaleźć zagrożenie, Norton Safe Web przeszukuje sieć i analizuje miliony witryn przy wykorzystaniu sieci ponad 20 milionowej społeczności użytkowników Norton (Norton Community Watch). Norton Safe Web analizuje strony internetowe za pomocą skanowania plików opartego na sygnaturach, mechanizmów wykrywania włamań oraz analizy behawioralnej. Usługa identyfikuje zagrożenia bezpieczeństwa, w tym strony phishingowe, zainfekowane pliki do pobrania, czy linki do zewnętrznych niebezpiecznych stron.