40 lat systemu operacyjnego Unix

Komputerowy świat rozwija się w niesamowitym tempie. Jest jednak jedna rzecz, która służy nam niezmiennie od 40 lat. Mowa o systemie Unix.

Dokładnie 40 lat temu powstał system operacyjny Unix. System, którego z powodzeniem używamy do dziś, mimo iż niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zarówno Linux jak i Mac OS X, a także kilka innych OS-ów jest oparte właśnie na bazie Uniksa.

Prace nad Uniksem rozpoczęły się w Bell Labs. Unix był kontynuacją projektu Multics, który był sponsorowany przez AT&T, MIT i GE. Dotacje jednak się skończyły, pomysł na system pozostał. I entuzjazm jego twórcow. System został ukończony w sierpniu. Od tego czasu jego serce i założenia pozostały niezmienione, a niektóre komendy, takie jak chdir czy cat, są używane po dziś dzień w niezmienionej składni.

Unix był o wiele wygodniejszy i bardziej kompaktowy od systemów używanych w tamtych czasach. Pozwalał obsługiwać komputer bez wykwalifikowanej kadry firm takich, jak IBM czy DEC a dzięki swojej konstrukcji mógł być łatwo przystosowany do pracy na komputerach o różnorodnych architekturach. Uniksowi też zawdzięczamy szybki rozwój Internetu – system ten, wraz ze swoimi późniejszymi odmianami, do dziś zarządza kluczowymi elementami Sieci. Co ciekawe, niektóre komponenty uniksowe znajdziemy nawet w systemie Windows (stos komunikacyjny), zaś Mac OS X, przez wielu ekspertów uważany za najlepszy system operacyjny, to właśnie odmiana obchodzącego dziś czterdzieste urodziny systemu.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.