40 lat systemu operacyjnego Unix

Unix

Dokładnie 40 lat temu powstał system operacyjny Unix. System, którego z powodzeniem używamy do dziś, mimo iż niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zarówno Linux jak i Mac OS X, a także kilka innych OS-ów jest oparte właśnie na bazie Uniksa.

Reklama

Prace nad Uniksem rozpoczęły się w Bell Labs. Unix był kontynuacją projektu Multics, który był sponsorowany przez AT&T, MIT i GE. Dotacje jednak się skończyły, pomysł na system pozostał. I entuzjazm jego twórcow. System został ukończony w sierpniu. Od tego czasu jego serce i założenia pozostały niezmienione, a niektóre komendy, takie jak chdir czy cat, są używane po dziś dzień w niezmienionej składni.

Unix był o wiele wygodniejszy i bardziej kompaktowy od systemów używanych w tamtych czasach. Pozwalał obsługiwać komputer bez wykwalifikowanej kadry firm takich, jak IBM czy DEC a dzięki swojej konstrukcji mógł być łatwo przystosowany do pracy na komputerach o różnorodnych architekturach. Uniksowi też zawdzięczamy szybki rozwój Internetu – system ten, wraz ze swoimi późniejszymi odmianami, do dziś zarządza kluczowymi elementami Sieci. Co ciekawe, niektóre komponenty uniksowe znajdziemy nawet w systemie Windows (stos komunikacyjny), zaś Mac OS X, przez wielu ekspertów uważany za najlepszy system operacyjny, to właśnie odmiana obchodzącego dziś czterdzieste urodziny systemu.