Groźne dla Internautów okazały się ataki przeprowadzane przez znane i lubiane portale społecznościowe, jak również trojan zaszyty w pirackiej wersji oprogramowania iWork 09 czy Adobe Photoshop

52 procent nowych zagrożeń działa tylko 24 godziny

Panda Security

Każdego dnia PandaLabs, laboratorium firmy Panda Security, otrzymuje prawie 37 tysięcy wzorów nowych wirusów, robaków, trojanów i innego rodzaju zagrożeń internetowych. Aż 52 procent z nich (to jest około 19 240) rozprzestrzenia się i infekuje tylko przez 24 godziny. Gdy tylko zostaną zastąpione przez inne, nowe odmiany, które dołączają do listy nowych próbek, stają się nieaktywne i nieszkodliwe.

Przyczyna tego leży w motywacji hakerów do czerpania korzyści finansowych z tworzenia złośliwego oprogramowania. By je osiągnąć, twórcy wirusów tak projektują zagrożenia, by ich twory były niezauważalne przez użytkowników oraz dostawców rozwiązań zabezpieczających. Zaledwie 24 godziny po wypuszczeniu jakiejś odmiany złośliwego oprogramowania modyfikują jego kod aby mógł kontynuować rozprzestrzenianie się bez wykrycia przez firmy tworzące oprogramowanie zabezpieczające.

To tłumaczy znaczący wzrost liczby nowych zagrożeń wykrytych przez PandaLabs – w ciągu 20 lat działalności firmy, do roku 2008, wykryto ich 18 milionów. Do 31 lipca 2009 roku liczba ta podskoczyła aż do 30 milionów.