Pakiet biurowy Microsoft Office wkróce w mobilnej wersji dla telefonów Nokia

Microsoft Office dla telefonów Nokia – oficjalnie!

Microsoft i Nokia

Microsoft i Nokia ogłosiły rozpoczęcie współpracy, która zaowocuje dostępnością mobilnego pakietu Office na telefonach i smartfonach fińskiego producenta, a więc na platformie Symbian. Po telekonferencji, która odbyła się dzisiaj rano, przedstawiciele obydwu firm teraz oficjalnie podali szczegóły porozumienia. Szef biznesowego oddziału Microsoftu – Stephen Elop – oraz wiceprezydent wykonawczy działu urządzeń w firmie Nokia – Kai Oistamo – poinformowali o rozpoczęciu poważnej rywalizacji z Google i innymi, którzy atakują pakiet Office darmowymi lub bardzo tanimi aplikacjami internetowymi o podobnej funkcjonalności.

Na mocy porozumienia, obydwie firmy bezzwłocznie rozpoczną projektowanie, zbudowanie i wprowadzenie na rynek pakietu aplikacji internetowych o nazwie Microsoft Office Mobile, który współpracować będzie z urządzeniami fińskiego producenta z platformą Symbian.

Podobny krok czeka wszystkie inne aplikacje firmy Microsoft z kategorii komunikacji, współpracy i zarządzania urządzeniami. Aplikacje będą dostępne najpierw na telefonach z serii E, zoptymalizowanych do działań biznesowych, ale następnie trafią do pozostałych modeli. Obie firmy wspólnie będą sprzedawać nowe aplikacje również przedsiębiorstwom i sieciom komórkowym.

Pomimo, że Nokia i Microsoft były do tej pory konkurentami na rynku telefonów komórkowych (z uwagi na systemy operacyjne Symbian i Windows Mobile), to nowe porozumienie jest bardzo rozsądnym ruchem firmy z Redmond. Pomoże obydwu firmom w rywalizacji z Apple czy RIM. Według analityka Microsoftu, Matta Rosoffa, iPhone wciąż jest konsumenckim fenomenem, natomiast telefony z systemem Blackberry OS są niezwykle popularne wśród użytkowników biznesowych.