Turks i Caicos to wysepki położone na Karaibach

Google wyda adresy IP użytkowników Gmaila

Anonimowość w Sieci

TCI Journal, wpływowy serwis zajmujący się wyspami Turks i Caicos, na co dzień zajmował się ujawnianiem różnych nielegalnych interesów, jakie się odbywały na terenie raju podatkowego, jakim jest omawiany archipelag. Ostatnia afera ujawniona przez magazyn dotyczyła korupcji na najwyższym szczeblu urzędniczym i zmusiła rząd Wielkiej Brytanii, któremu podlegają wyspy, do bezpośredniej interwencji.

Firmy które ucierpiały na skutek ujawnienia afery chcą zemsty. Wniesiono pozew przeciwko anonimowym redaktorom TCI Journal. Pozew najprawdopodobniej skazany na porażkę, jednak sąd ma obowiązek ustalić tożsamość oskarżonych. Władze więc zwróciły się do Google’a o podanie adresów IP, które się logowaly na redakcyjny adres [email protected]. Prawnicy wyszukiwarkowego giganta koncernu poinformowali dziennikarzy serwisu, że jeśli nie dostarczą kopii kontrpozwu, który mógłby zawiesić realizację nakazu kalifornijskiego sądu, wyda informacje na ich temat.

Sprawa ta nie ma precedensu i naświetla poważny problem niedojrzałości międzynarodowego prawa wobec prawa do anonimowości w Sieci.