Łatwe w obsłudze lustrzanki Sony

Podstawę obu aparatów stanowią nowe matryce typu CMOS Exmor, które mają pozwalać wykonywać wyraźne, pełne detali zdjęcia o żywych kolorach i niskim poziomie szumów.

Matryce CMOS Exmor korzystają z tych samych wbudowanych w płytę mechanizmów redukcji szumów, co profesjonalny, pełno klatkowy aparat DSLR-A900 i współpracują z algorytmami przetwarzania obsługiwanymi przez nowo opracowany procesor obrazu BIONZ. Dzięki radykalnej redukcji szumów obrazu możliwe jest robienie zdjęć z czułością sięgającą poziomu ISO 12800, co pozwala uzyskać atrakcyjne rezultaty podczas fotografowania z ręki w trudnych warunkach, na przykład we wnętrzach oświetlonych świecami.

Procesor obrazu BIONZ i funkcja Quick AF Live View umożliwiają teraz szybsze fotografowanie dzięki automatycznej regulacji ostrości. W trybie Live View (podgląd na żywo) można osiągnąć szybkość rzędu 4 klatek/s, a w przypadku wizjera optycznego 5 klatek/s. Nowy tryb Speed Priority dostępny w aparacie DSLR-A550 podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej, umożliwiając fotografowanie z prędkością do 7 klatek/s (z ustawieniami AF i AE takimi samymi, jak dla pierwszej klatki).

Czytelny podgląd

Funkcja Quick AF Live View, której użyto po raz pierwszy w modelach A300/A350, jest teraz wyposażona w opcję Face Detection (wykrywanie twarzy), która koncentruje automatyczną regulację ostrości głównie na twarzach oraz dostraja ustawienia naświetlania i balansu bieli w celu uzyskania wyraźnych portretów z naturalnym kolorem skóry. Kolejną funkcją udostępnioną po raz pierwszy w lustrzance cyfrowej przez firmę Sony jest Smile Shutter (rozpoznawanie uśmiechu), znana już z wielu modeli aparatów Cyber-shot. Wykrywa ona twarze w trybie podglądu Live View, automatycznie zwalniając migawkę we właściwym momencie, aby uchwycić radosne, naturalne uśmiechy.

Nowy tryb Manual Focus Check Live View pomaga skomponować ujęcie w trybie ręcznego ustawiania ostrości. Obrazy można oglądać bezpośrednio z matrycy CMOS. Podgląd na żywo obejmuje całe kadrowane pole, a w komponowaniu ujęcia pomagają linie siatki pokrywającej kadr. Dostępny jest także zoom 7x/14x ułatwiający ręczne nastawianie ostrości.

Model A550 jest wyposażony w 3-calowy ekran Xtra Fine LCD. Ekran można odchylać w górę i w dół w zakresie 180 stopni, co pozwala na fotografowanie z podglądem na żywo, niemal pod dowolnym kątem i z dowolnej pozycji bez utraty jakości. Czujnik oświetlenia otoczenia automatycznie zwiększa jasność ekranu ciekłokrystalicznego w celu zapewnienia wyraźnego obrazu w jasnym świetle.

Model A500 oferuje 3-calowy ekran Clear Photo LCD Plus (230 tys. punktów) z takim samym zakresem odchylenia. Obydwa modele aparatów są również wyposażone w wizjer optyczny z polem widzenia 95% na potrzeby kadrowania i regulacji ostrości, jako alternatywę do fotografowania z podglądem na żywo.

Łatwa obsługa

Obsługa obu aparatów ma być prosta dzięki przeprojektowanemu interfejsowi ekranowemu, który zapewnia łatwy dostęp do funkcji i ustawień podczas obsługi z podglądem na żywo. Wyświetlacz graficzny pokazuje jak czas otwarcia migawki i otwór przysłony wpływają na ostateczny obraz.

Zestaw opcji twórczych został rozszerzony o nowy tryb Auto HDR, który pozwala rejestrować bogatą gamę zacienionych i dobrze oświetlonych szczegółów w fotografowanych krajobrazach, wnętrzach i innych scenach. Technika HDR (

High Dynamic Range

), dostępna wcześniej tylko dla pasjonatów wyposażonych w statyw i oprogramowanie do przetwarzania obrazu, łączy przynajmniej dwa kadry wykonane z różnie ustawionymi czasami naświetlania. Aparaty A500 i A550 wykorzystują zaawansowane algorytmy łączenia i optymalizacji, łącząc dwa kolejne kadry w 2 sekundy, korygując wszelkie rozbieżności między ujęciami. Efektem działania jest jeden obraz (HDR), o znacznie poszerzonym zakresie tonalnym, zbliżony do naturalnego obrazu odbieranego przez ludzkie oko – bez konieczności użycia komputera i statywu.

Funkcja D-Range Optimizer udostępniona w poprzednich lustrzankach cyfrowych Sony została rozbudowana w celu zapewnienia lepszych rezultatów podczas wykonywania podświetlanych z tyłu portretów oraz innych trudnych zdjęć z wysokim kontrastem. Orocesor BIONZ optymalizuje teraz dane obrazu w czasie rzeczywistym, nawet w trybie zdjęć seryjnych, przetwarzając parametry jasności i kontrastu w poszczególnych obszarach o różnym naświetleniu w celu zapewnienia zrównoważonych, naturalnie wyglądających zdjęć. Optymalizację można również wybrać ręcznie z 5 poziomów przetwarzania.

Przycisk Smart Teleconvertor zwiększa powiększenie obrazu 1,4x lub 2x w trybie Quick AF Live View, aby bardziej rozszerzyć zakres zoomu oferowany przez aparat na potrzeby wykonywania wypełniających cały kadr zbliżeń. Podobnie jak wszystkie pozostałe lustrzanki cyfrowe firmy Sony, obydwa nowe modele są wyposażone w stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE. Umożliwia on wykonywanie ostrych zdjęć z ręki przy czasie migawki wydłużonym nawet o 4 stopnie EV, z dowolnym obiektywem.

Po zakończeniu fotografowania można łatwo podłączyć obydwa aparaty do telewizora za pomocą interfejsu HDMI (wymaga to opcjonalnego kabla) w celu obejrzenia zdjęć na dużym ekranie. Modele zgodne z telewizorami BRAVIA automatycznie przełączają się w tryb PhotoTV HD, umożliwiając zoptymalizowane odtwarzanie zdjęć. Funkcja BRAVIA Sync pozwala wygodnie sterować pokazami slajdów za pomocą pilota do telewizora.

Obydwa aparaty umożliwiają rejestrowanie większej liczby niezwykłych ujęć bez obawy o zasilanie. Akumulator InfoLITHIUM NP-FM500H do aparatu A500 pozwala wykonać do 1 000 zdjęć (dane przybliżone uzyskane w teście CIPA) ― są to więc obecnie najbardziej pojemne akumulatory do cyfrowych lustrzanek z serii α. Akumulator do aparatu A550 pozwala wykonać do 950 zdjęć bez ładowania.

Nowy uchwyt pionowy (grip) o symbolu VG-B50AM pomieści dwie baterie NP-FM500H –jeśli konieczny będzie większy zapas energii. Wspomniany uchwyt pionowy pozwoli na wykonanie do 2 000 tysięcy zdjęć – w przypadku modelu A500 i do 1 900 fotografii przy połączeniu z lustrzanką A550. Urządzenie automatycznie skorzysta z zapasu, jeśli pierwsza bateria uległa wyczerpaniu. Użytkownik jednocześnie zachowuje pełną kontrolę nad sytuacją, bowiem ekran aparatu pokazuje pozostałą w procentach ilość energii. Dodatkowy przycisk wyzwalania migawki pozwala na komfort fotografowania bez względu na to czy aparat jest utrzymywany w pozycji pionowej czy pionowej.

Wymienione modele będą dostępne od października br. w orientacyjnych cenach: 3 000 zł za DSLR-A500L i 3 500 zł za DSLR-A550L.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.