Żółty - infekcja poniżej 5 %; Pomarańczowy - między 5,01 a 20 %; Bordowy - powyżej 30 %

Najczęściej infekowane miasta w Polsce w lipcu

Kaspersky Lab

Raport jest podzielony na dwie części. W pierwszej zaprezentowane zostały najczęściej infekowane miasta Polski (Top 10) oraz aktywność wirusów na obszarach poszczególnych województw. Druga część dotyczy szkodliwego oprogramowania (Top 20), które jest odpowiedzialne za najczęstsze ataki na komputery polskich użytkowników. Pierwszy wykres przedstawia dziesięć najczęściej infekowanych miast na terenie Polski. Jak widać pierwsze trzy miasta (Warszawa, Wrocław i Poznań) generują ponad połowę infekcji w skali kraju.

W poprzednim rankingu Warszawa również zajmowała pierwsze miejsce, jednak jej udział procentowy w infekcjach jest dwukrotnie większy niż w ubiegłym miesiącu. Mamy także sporo nowości w postaci Szczecina, Bolesławca, Bydgoszczy oraz Lublina. Największy, a zarazem niechlubny awans – o pięć pozycji – przypada Wrocławiowi.

Największym „wygranym” (z punktu widzenia bezpieczeństwa) tego zestawienia jest Łódź. Mimo, że nadal znajduje się w rankingu to procentowy udział w infekcjach spadł w tym mieście z 21,31% do 3,52%. Także Katowice zaliczyły spadek aż o 4 pozycje, jednak współuczestnictwo tego miasta zmalało jedynie o 0,71%. Miasta, które od poprzedniego zestawienia znalazły się poza rankingiem to Zawiercie, Kalisz, Kraków i Olsztyn.

Druga część raportu prezentuje listę szkodliwego oprogramowania, które najczęściej atakowało komputery polskich internautów w lipcu. Jak widać, w porównaniu do poprzedniego miesiąca mamy bardzo dużo nowości. Jedynie 3 szkodliwe programy pozostały na liście, z czego Trojan.Win32.Generic przesunął się na pierwsze miejsce, a Trojan-Spy.Win32.Delf.elz, odpowiadający za wykradanie prywatnych danych takie jak numery kart kredytowych oraz haseł bankowych, zaliczył największy spadek.

Robak Kido, który był obecny w poprzednim zestawieniu, oraz plasujący się na pierwszym miejscu TOP 20 szkodliwych programów dla świata, nie stanowił w lipcu zagrożenia dla Polski. Jedna z pozycji TOP 20 jest warta zwrócenia uwagi. Jest to robak rozprzestrzeniający się przy pomocy sieci P2P – Palevo. Szkodnik ten infekuje także nośniki wymienne, zatem może się rozprzestrzeniać się poza siecią, co znacznie zwiększa jego efektywność.