Od redakcji – 2009/09

Jak surfować szybciej i bezpieczniej

Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Michał Adamczyk,
redaktor naczelny

Lubiłem Netscape’a, ale z czasem przesiadłem się na Internet Explorera. Tak samo zrobiło ponad 90 proc. internautów. Microsoft

w spektakularnym stylu został potentatem na rynku przeglądarek internetowych i równie efektownie stracił swoją pozycję. Dziś większość z nas używa bowiem Firefoksa. To bardzo dobra przeglądarka, ale… jest lepsza od niej. Z naszych profesjonalnych testów wynika bowiem, że najszybciej surfuje się za pomocą nowej

wersji Chrome’a (czytaj str. 34). Do niedawna mało kto zwracał uwagę na wydajność przeglądarek, ale przy coraz bardziej

rozbudowanych serwisach i aplikacjach online ten parametr ma duże znaczenie. Na razie browser Google’a ma znikomy udział w rynku, ale tak było też z Internet Explorerem, a później Firefoksem, gdy zaczynali swoją drogę na szczyt.

Od momentu ukazania się tego numeru w kioskach, dosłownie godziny pozostaną na pobranie za darmo Windows 7. Oczywiście, wersji testowej, ale działającej nad wyraz dobrze. Prezentuje się ona dużo lepiej niż Windows XP i Vista (szczegóły str. 48). Jeśli ktoś nie zdąży pobrać wersji beta, musi poczekać do 22 października – daty premiery „siódemki”. W tym czasie może sprawdzić, czy jego komputer jest gotowy na „przesiadkę” (porady na str. 10). Warto odnotować, że swój system operacyjny zapowiedział także Google (str. 16). Z kolei Microsoft wykonuje kolejne podeście do walki na rynku wyszukiwarek – czy bing.pl ma jakiekolwiek szanse z google.pl dowiecie się ze str. 18.

Wirus czy błąd systemu – co powoduje, że komputer znowu nie działa tak jak należy? Wyjaśniamy, jak rozpoznać, co jest prawdziwą przyczyną problemów i – co ważniejsze – jak szybko przywrócić peceta do pełnej sprawności (czytaj str. 98). Choć nie należy bagatelizować zagrożeń związanych z różnymi rodzajami szkodliwego oprogramowania, warto pamiętać, że zazwyczaj najbardziej zagrażamy swoim danym my sami. Należy m.in. zadbać o stan dysku twardego, w czym pomogą porady ze str. 28.

Czy marzyłeś o tym, aby kiedyś stworzyć popularny program lub grę? Nawet jeśli nie masz wielkiego doświadczenia w programowaniu ani kontraktu z renomowanym wydawcą, dziś to marzenie może się spełnić. Producenci systemów do smartfonów na wyścigi udostępniają coraz przyjaźniejsze środowiska do tworzenia i dystrybucji aplikacji. Ich przegląd zamieszczamy na str. 106. A przyczynił się do tego… iPhone – mimo wad zdecydowanie najbardziej rewolucyjny telefon na rynku.

„Witaj szkoło!” – to hasło nie wywołuje entuzjazmu u tysięcy uczniów, którym właśnie skończyły się wakacje. Postanowiliśmy jednak umilić im powrót do szkoły – na str. 51 znajdziecie listę programów i urządzeń, które ułatwią naukę, a przydadzą się też do cyfrowej rozrywki.

PS PS Powraca nasza seria „Cyberkryminalni”, w której przedstawiamy najbardziej spektakularne akcje polskiej policji przeciwko cyberprzestępcom (str. 118). Drugi sezon cyklu rozpoczynamy od historii twórców sklepu internetowego, w którym wszystkie towary były tańsze o 22 procent niż gdzie indziej…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.