Pingwin jest już pełnoletni

Osiemnaście lat temu Linus Torvalds ogłosił w sieci zakończenie projektu, który rozwijał w ramach swojego hobby. Był to system operacyjny Linux.

Dokładnie osiemnaście lat temu pojawił się historyczny wpis na grupach dyskusyjnych w Internecie. Pisał go młody Linus Torvalds, chcąc się pochwalić zakończeniem pisania swojego systemu operacyjnego. Szczerze wątpimy, czy przeczuwał tak gigantyczny sukces swojego projektu.

Pomimo, iż Linux wciąż kontroluje marginalny segment rynku, przez profesjonalistów i entuzjastów jest uznawany za niezastąpiony i o wiele dojrzalszy od produktów Microsoftu. My wstrzymamy się z oceną, życząc sympatycznemu Tuksowi (maskotka systemu Linux) wszystkiego, co najlepsze. A na deser, przetłumaczony na język polski wpis Torvaldsa:

Witajcie użytkownicy Miniksa (uniksopodobny system operacyjny – przyp. red.)

Tworzę system operacyjny (za darmo) (hobbystycznie, nie będzie tak duży i profesjonalny jak gnu) dla klonów komputerów AT 386 (486). Pracuję nad nim od kwietnia i zaczyna już być gotowy. Chciałbym się dowiedzieć, co ludzie lubią/nie lubią w miniksie, bo mój system go nieco przypomina (takie samo rozmieszczenie plików (praktyczne rozwiązanie) i inne rzeczy).

Jak na razie przeniosłem basha (1.08) i gcc (1.40) i wygląda na to, że działają bez zarzutów. Oznacza to, że będę miał coś funkcjonalnego za kilka miesięcy i chciałbym wiedzieć jakie funkcje są najbardziej potrzebne. Jakiekolwiek sugestie są mile widziane, ale nie wszystkie wdrożę:-)

Linus Benedict Torvalds

P.S.: Tak – to darmowy kod miniksa i ma system plików niezależny od wątków. NIE jest przenośny (wykorzystuje rotacje zadań w 386, itd.) i najprawdopodobniej nigdy nie zadziała na dyskach innych niż AT, bo tylko takimi dysponuję:-(.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.