Zune HD - jedno z niewielu urządzeń na rynku, która korzystają z platformy Tegra

Zune HD oficjalnie z platformą nVidia Tegra

Microsoft Zune HD

O tym, że najnowszy, multimedialny odtwarzacz Microsoftu opiera się na platformie nVidia Tegra wiemy już od dosyć dawna, jednak zawsze dobrze upewnić się, poprzez oficjalną zapowiedź samego producenta. Otóż Zune HD, którego gigant z Redmond wprowadził niedawno do sprzedaży na zamówienie, jest pierwszym tego typu odtwarzaczem, oferującym połączone możliwości wideo HD, Radia HD, łączności WiFi oraz przeglądania Internetu w trybie pełno-ekranowym na dużym, dotykowym wyświetlaczu OLED.

Kluczem dla multimedialnych funkcji procesora Tegra jest osiem niezależnych procesorów, z których każdy zaprojektowany został do konkretnych zadań – to między innymi procesor wideo HD, procesor audio, procesor graficzny oraz dwa procesory z rdzeniami ARM. Układy te mogą pracować razem, ale również zupełnie niezależnie – w celu zminimalizowania poboru energii. Odtwarzacz Microsoft Zune HD wykorzystuje następujące technologie zawarte w NVIDIA Tegra:

  • procesor wideo HD, który zapewnia niezrównaną jakość obrazu oraz ultra-płynne odtwarzanie filmów o żywych kolorach, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poboru mocy
  • energooszczędny procesor graficzny dla intuicyjnego graficzniego interfejsu użytkownika
  • technologię nVidia nPower, która optymalizuje pobór mocy systemu oraz umożliwia odtwarzanie dłuższych plików wideo HD czy MP3

Jak już wiemy, Zune HD ma być tańszy od swojego głównego konkurenta – iPoda Touch – chociaż Apple nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, szykując premierę nowej generacji odtwarzacza z wbudowaną kamerą.