Wikiekspedycję organizuje Wikimedia Polska

5 milionów plików w Wikimedia Commons

W projekcie Wikimedia Commons znalazł się pięciomilionowy plik. Ten siostrzanyprojekt Wikipedii zwiększył swoją objętość o milion plików w ciągu pół roku.

Commons to repozytorium wolnych multimediów tworzone przez międzynarodową społeczność, rozwijane dzięki wsparciu Fundacji Wikimedia. głównym językiem komunikacji miedzy członkami społeczności jest angielski, w takim też języku opisuje się pliki, jak i ich galerie, jednakże możliwe są także opisy w innych językach. Polskojęzyczna społeczność posiada także miejsce do dyskusji, znajdujące się na stronie: http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Bar Projekt tworzony jest wolontariuszy, którzy chcą z innymi podzielić się własnymi fotografiami, wykonanymi grafikami wektorowymi czy też własnymi nagraniami. Główną zasadą jest tutaj użyteczność tego typu plików, głownie dla innych projektów Wikimedia. Nie jest to miejsce do przechowywania zdjęć własnej rodziny, czy znajomych. Najlepiej wykonane grafiki są eksponowane na stronie głównej projektu, jak i na stronach głównych wielu Wikipedii. Aby załadować wykonane przez siebie grafiki wystarczy się zalogować. Dla nowicjuszy, którzy chcieliby się podzielić np. wykonanymi przez siebie fotografiami w różnych częściach świata utworzona została specjalna strona pomocy: http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:JPGWA W ciągu ostatnich kilku miesięcy projekt stał się na tyle atrakcyjny, że instytucje w kilku krajach, głównie w Niemczech, zaczęły zezwalać na wykorzystywanie własnych zasobów archiwalnych dla jego wzbogacania. W grudniu 2008 niemieckie Bundesarchiv przekazało 100 000 grafik, w tym np. zdjęcia polskich miast wykonane w czasie II wojny światowej. W marcu 2009 z kolei uniwersytecka biblioteka w Dreźnie przekazała 250000 grafik. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych także muzea i galerie pozwoliły wolontariuszom na fotografowanie swych zbiorów w ramach akcji Wikipedia Loves Art. W Polsce dopiero instytucje dopiero uczą się współpracy z wolontariuszami, aczkolwiek w małych muzeach często można spotkać się z życzliwym przyjęciem.

W kraju nad Wisłą wolontariusze za to częściej wykonują „akcje terenowe”. Wiosną spontanicznie działali w akcji „Sfotografuj Swoją Okolicę”, dzięki której przybyło kilkaset fotografii. Natomiast w lipcu dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Wikimedia Polska kilkanaście osób w ramach akcji „Wikiekspedycja” wykonało kilka tysięcy zdjęć na obszarze województwa podlaskiego.

Grafiki inne pliki z Wikimedia Commons wykorzystywane są później głównie w Wikipediach, ale możliwe jest ich użycie także w innych celach, ponieważ wszystkie ładowane są na wolnych licencjach, lub majątkowe prawa autorskie do nich wygasły. W przypadku wolnych licencji, przy wykorzystaniu pliku trzeba podać autora lub autorów oraz podać informacje na jakiej licencji można go dalej kopiować lub modyfikować. Niewłaściwym jest więc przy wykorzystywaniu grafik z Wikipedii podawanie „źródło: Wikipedia”. Za każdym razem należy kliknąć w grafikę i sprawdzić autora oraz licencję. W przypadku wykorzystania grafiki w Internecie wystarczy podać link do licencji, przy wykorzystania w druku także jej warunki.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.