Wikipedia

8 lat polskiej Wikipedii

Za jedną z najbardziej kluczowych kwestii uważane jest pozyskiwanie nowych redaktorów do projektu. Na ten temat odbyły się dwie dyskusje – jedna dotycząca sposobu witania nowych edytorów, a druga odnosząca się do barier, na które natrafiają nowicjusze. Na sali obecna była także osoba niewidoma, która opowiedziała o swoich problemach w edytowaniu Wikipedii. Zwrócono także uwagę na niedogodności, na które napotykają osoby niezalogowane – muszą one dokonać kilku operacji, których nie dokonuje zalogowany użytkownik, zanim ich materiał zostanie zapisany.

Podczas spotkania padł także pomysł napisania książki o Wikipedii, w tym także krótkiego poradnika o tym „jak edytować i przeżyć”. Mimo popularności wolnej encyklopedii, w Polsce nadal niezbyt dobrze znana jest ona „od kuchni”. Wojciech Pędzich, który przybliżył ideę stworzenia książki, przedstawił także przebieg prac nad organizacją światowego zlotu wolontariuszy związanych z projektami Wikimedia, który odbędzie się w przyszłym roku w Gdańsku.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja na temat oceny jakości haseł w Wikipedii, a także problem wersji przejrzanych, czyli haseł wolnych od wandalizmów. Wersje przejrzane pojawiły się po zeszłorocznym zebraniu roboczym, które odbyło się w Poznaniu. W ciągu niecałego roku ponad 60% z 600 tys. haseł zostało dokładnie przeczytanych i oznaczonych jako wolne od wandalizmów. Pod względem jakości, podobnie jak inne Wikipedie, polska wersja ma coraz obszerniejsze hasła, coraz więcej z nich zawiera bibliografię i przypisy, a także dobrej jakości ilustracje. Okazuje się, że wersja polskojęzyczna pod względem jakości coraz bardziej zbliża się do projektu anglojęzycznego.

Poruszane były także inne problemy:

  • kwestia pisania haseł jako formy edukacji w szkołach i na uczelniach;
  • tworzenie specjalnych akcji mobilizujących wikipedystów do określonych działań;
  • sposoby promowania projektu i jego zasobów oraz reagowanie na nieścisłości w mediach;
  • kwestie dotyczące prawa autorskiego i podejmowania działań, aby światowe zasoby wiedzy nie ulegały komercjalizacji.

Przedstawiony został także zrealizowany w tym roku projekt tzw. Wikiekspedycji po województwie podlaskim, w wyniku którego w zasobach Wikimedia Commons (siostrzanego projektu Wikipedii) pojawiło się prawie 2 tys. dobrej jakości fotografii z regionu.

Pełny raport ze spotkania znajduje się pod adresem: http://meta.wikimedia.org/wiki/GDJ_2009/sprawozdanie. Nagrania wideo znajdują się na stronie: http://www.warsztat.info/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=19&id=44&Itemid=50