CodePlex Foundation, czyli OpenSource i Microsoft

Strategia Microsoftu wobec oprogramowania OpenSource ostatnio się zmieniła, firma wspiera np. Apache, tworzy odpowiednik SourceForge.net(CodePlex). Mogłoby się zdawać, że gigant z Redmond zmienił swoją politykę wobec wolnego oprogramowania. Jednak jak się ma ta sytuacja do Linuksa? Według mnie tworzenie tej fundacji czy w ogóle wspieranie OpenSource jest zmyślnym planem marketingowym Microsoftu. Wiadomo, że istnieją niezawodne narzędzia OpenSource, dla których wielu instaluje na serwerach Linuksa, z racji tego, ze właśnie na pingwinie działają one najlepiej. Fundacja CodePlex ma zająć się głównie współpracą między projektami OpenSource a Windows Server. Pozornie nie widać w tym nic złego, przecież ideą wolnego softu jest wieloplatformowość, a skoro coś działa na Linuksie to czemu nie na Windows? Problem może się zacząć wtedy, gdy wersje pod Linuksa/BSD zostaną potraktowane jako te „gorsze”(przecież Windows popularniejszy…) lub w ogóle zarzucone. Oczywiście miejmy nadzieję, ze taki Armageddon nie nastanie, a Microsoft chce tylko lepszego działania wielu znakomitych narzędzi na Windows.

Równie ciekawą sprawą jest uczestnictwo w całym przedsięwzięciu ludzi ściśle związanych z projektami ukierunkowanymi na Linuksa. Pracujący w Novellu, developer Mono, Miguel de Icaza, ma szanse zostać w niedalekim prezesem fundacji. Dziwne nieprawdaż? Jego zainteresowanie produktami MS zdążyło wiele namieszać w świecie OpenSource, czy to wyjdzie Linuksowi na dobre czy na złe pokaże czas. Zwolennikiem Mono nie jestem, i choć powstało parę wartościowych programów na ta platformę, to raczej nie opierał bym na tym dużych projektów Linuksowych. Klon.NET, jakim usiłuje być Mono, będzie zawsze z tylu za pierwowzorem, co robi z Linuksa „system dla ubogich”, a chyba nie tak wyobrażamy sobie Pingwina w przyszłości. Jestem zwolennikiem rozwijania i dopracowywania własnej technologii, która może stanowić godną zainteresowania alternatywę, która nie jest tylko tańszym substytutem. Choć może się mylę, a w wyniku działań fundacji CodePlex dostaniemy wydajną i zgodną w 100% implementację.NET na Linuksa i inne systemy w postaci Mono. Czas pokaże.

Póki co, nie pałajmy miłością do Microsoftu, to jest firma nastawiona na zarobek i zrobi wiele by wyprzedzić konkurencję.  Choć może zrobić tez wiele dobrego.