Sukces i wizerunek polskiej piosenkarki jest wykorzystywany przez cyberprzestępców

Doda zaraża wirusem w Sieci

Spośród rodzimych celebrytów najbardziej ryzykowne jest wyszukiwanie materiałów związanych z Dorotą Dodą Rabczewską – 4% materiałów na jej temat jest zawirusowanych.

Hakerzy od dawna wykorzystują wizerunki i nazwiska celebrytów do atakowania komputerów osobistych. Choć zjawisko to w największym stopniu dotyka mieszkańców krajów anglojęzycznych (w przypadku niektórych gwiazd nawet 20% wyników wyszukiwania może prowadzić do stron niebezpiecznych!), na baczności powinni mieć się również polscy Internauci.

Jednak nawet polscy hakerzy zdecydowanie większe oczekiwania pokładają w gwiazdach zachodnich. Niebezpiecznych jest niemal 7% wyników wyszukiwania materiałów na temat Jessiki Biel i 6,2% wyników związanych z Jennifer Aniston. Dodę pokonała też Beyonce, w przypadku której niebezpieczna jest co dwudziesta wyszukana strona. Tym samym Beyonce została uznana za piosenkarkę najbardziej niebezpieczną dla polskojęzycznych użytkowników Internetu. Pierwszą piątkę gwiazd zamyka Krzysztof Krawczyk. Jednak zdaniem hakerów to właśnie on jest wykonawcą najbardziej popularnej muzyki – niebezpiecznych stron z dzwonkami z jego piosenek znaleziono więcej, niż w przypadku wszystkich pozostałych piosenkarzy łącznie.

– Cyberprzestęcy także śledzą losy gwiazd mediów – i wykorzystują ich wizerunki, żeby nakłonić internautów do ściągnięcia szkodliwego oprogramowania – powiedział Jeff Green, szef McAfee Avert Labs i wiceprezes ds. rozwoju produktów w firmie McAfee. – Obsesja konsumentów na punkcie celebrytów wydaje się nieszkodliwa. Jednak ściągnięcie nawet jednego szkodliwego programu może spowodować poważne szkody – dodał.

Raport opracowała firma McAfee.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.