[Film] HP Mini 311 / Compaq 311: Pierwszy rzut oka na ION-owego netbooka

Wygląda na to, że wreszcie doczekaliśmy się netbooka, na którym da się oglądać filmy HD i pograć w te mniej wymagające gierki: dziś HP zaprezentowało Mini 311, pierwszego netbooka z ION-em, który ma być oficjalnie sprzedawany w Polsce. I ja tam byłem, a co widziałem? Sprawdźcie.

Prezentacja zaczynała się od hasła: „Zapomnij wszystko, co kiedykolwiek wiedziałeś o netbookach”, a potem Nvidia próbowała przekonać nas, że dzięki platformie ION netbooki staną się zupełnie innymi komputerami. Nie musieli tego robić – wszyscy biorący udział w konferencji dziennikarze dobrze znali już, tak jak i ja, możliwości tego sprzętu.

Wreszcie zaprezentowany został bohater dnia, którym okazał się… Nie, nie HP Mini 311, tylko Compaq Mini 311. Co za różnica, zapytacie?  Niewielka, bo ograniczająca się do napisów na obudowie, jednak istotna z punktu widzenia marketingu: HP w Polsce chce wyraźnie zaznaczyć, że to urządzenie skierowane jest do osób zwracających uwagę na cenę, dlatego nowe maleństwo pojawia się pod najbardziej „budżetową” marką należącą do koncernu.

Jak zwał tak zwał – nieistotne. Istotne natomiast, jak wygląda, jak działa i na ile da się go używać.

Mini 311 jest smukły i zgrabny

, przypominając pod tym względem Acera 751D a przewyższając Asusa 1101. Nie bez powodu przywołuję akurat te dwa urządzenia: to naturalni wrogowie nowo zaprezentowanego HP-ka, bo cała trójka jest bardzo podobnych rozmiarów, waży niemal tyle samo (ok.

1,4 kg

) i dysponuje identycznym ekranem (

11,6″, 1366×768 pikseli

).  Podobne są również ceny – Acera kupić można za około 1600 zł, Asusa za

1800 zł,  i tyle samo ma kosztować Mini 311

(o ile nie zmieni się kurs Euro, zastrzega HP). Pomijam już fakt, że jak wszystkie niemal netbooki na rynku nowy HP wyposażony jest w Atoma 1,6 GHz, 1 GB pamięci RAM i dysk twardy 160 GB .

Mówiliśmy o podobieństwach, teraz pora na różnice.

A różnica jest jedna, ale za to poważna:

platforma ION

. Dzięki niej Mini 311 zyskuje możliwość płynnego odtwarzania filmów HD, zarówno z dysku jak i z Sieci,

transkodowania z użyciem GPU

oraz pozwala pograć w miarę przyjemnie w niezbyt wymagające gierki .

Możliwości te nie pozostały bez wpływu na czas pracy na baterii. Tego się obawialiście, prawda? Na szczęście jest znacznie lepiej, niż się podziewałem, przynajmniej takie wrażenie można odnieść na podstawie prywatnych rozmów z ludźmi z Nvidii, którzy mieli okazję bawić się Mini 311 dłużej. Otóż według ich zeznań,

przy użyciu standardowej baterii sześciokomorowej

można uzyskać nawet

6 godzin pracy

(edycja tekstu i surfowanie po WWW) przy włączonym Wi-Fi. To naprawdę dobry wynik, którego jednak nie omieszkam poddać weryfikacji, jak tylko dostanę nowego HP-ka na dłużej.

Jeszcze dwa słowa o ergonomii – w Mini 311 zainstalowania jest

jedna z najlepszych na rynku netbooków klawiatura

(taka sama, jak w serii Mini 2133 i 2140). Duża, wygodna, ze świetnym „klikiem”, no nic, tylko pisać! HP zdecydowało się też zrezygnować z kontrowersyjnego pomysłu umieszczania klawiszy myszy po bokach zamiast poniżej touchpadu, niestety niejako przy okazji przenosin klawisze straciły charakterystyczny, głęboki i miękki skok. Szkoda.

Obudowa robi dobre wrażenie, jeśli chodzi o solidność, ale nie zachwyca, a pokrywa ekranu jest (ech, jakże by inaczej)

paskudnie błyszcząca

i paskudnie podatna na odciski palców.

W hałaśliwej sali nie byłem w stanie tego sprawdzić, ale mam poważne podejrzenia, że Mini 311 może okazać się dość hałaśliwy – jego wiatrak pracował cały czas, dmuchając mocnym strumieniem cieplutkiego powietrza.

No, to teraz zapraszam na filmy:-)

I jeszcze trochę o

możliwościach ION-a w praktyce:

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.