inemaDNG to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie w branży otwartego formatu plików filmowych

IBC 2009: Innowacyjne rozwiązania wideo od Adobe

Firma Adobe przedstawiła nowe sposoby tworzenia i dystrybucji materiałów filmowych i multimedialnych. Zaprezentowano Flash Access 2.0, Story i CinemaDNG.

Na tegorocznych targach IBC, Adobe przedstawiła zalety nowej generacji programów do tworzenia i dystrybucji filmów oraz innych dynamicznych mediów. Prezentowane nowości to: publiczna wersja beta programu Adobe Story, nowego narzędzia do wspólnego tworzenia skryptów w trybie online i offline oraz Adobe Flash Access 2.0, program pozwalający na udostępnienie i ochronę treści multimedialnych.

Program Adobe Story, dostępny w serwisie Adobe Labs, przydatny jest już w pierwszej fazie planowania i preprodukcji materiałów filmowych. Upraszcza on proces produkcji poprzez automatyczną zamianę treści skryptu na odpowiednie metadane, które mogą być później wykorzystane na dalszych etapach produkcji filmu. Z kolei program Flash Access 2.0 (poprzednia nazwa: Flash Media Rights Management Server) to nowe elastyczne i skalowalne rozwiązanie do ochrony treści video, które pozwala na szeroką dystrybucję płatnych materiałów w Internecie.

Na targach IBC 2009 Adobe zaprezentowała również format CinemaDNG. Jest to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie w branży otwartego formatu plików filmowych, co ma doprowadzić do uproszczenia produkcji filmów oraz ułatwić archiwizację i wymianę plików. Firma Adobe, razem z innymi uczestnikami z branży, zakończyła przygotowywania specyfikacji CinemaDNG i przedstawiła moduły dodatkowe CinemaDNG do programów Adobe After Effects CS4 i Adobe Premiere Pro CS4. Są one dostępne w trybie online w serwisie Adobe Labs.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.