Program oferuje model tworzenia i sprzedawania aplikacji dla netbooków a w przyszłości taże urządzeń typu handheld i smartphone'ów

IDF 2009: Intel wspiera programistów projektem Intel Atom Developer Program

Intel Developer Forum 2009

Aby zachęcić do tworzenia innowacyjnych aplikacji dla produktów opartych na procesorze Intel Atom, firma Intel Corporation uruchomiła program Intel Atom Developer przeznaczony dla niezależnych producentów oprogramowania (ISV) i deweloperów.

Program oferuje model tworzenia i sprzedawania aplikacji dla netbooków a w przyszłości taże urządzeń typu handheld i smartphone’ów. Programiści, którzy chcą ograniczyć nakład pracy i przyspieszyć tworzenie nowych aplikacji, mogą również licencjonować moduły i narzędzia programistyczne bezpośrednio od niezależnych deweloperów i firm ISV.

– Chcemy wesprzeć rozwój produktów opartych na procesorze Intel Atom i zaprojektowanych z myślą o mobilnym stylu życia — powiedziała Renee James, wiceprezes i dyrektor generalna Intel Software and Services Group. — Netbook stał się jednym z najpopularniejszych urządzeń konsumenckich na rynku, ale jego prawdziwy potencjał ograniczają aplikacje, które nie są zoptymalizowane pod kątem mobilności i mniejszych ekranów. Program Intel Atom Developer daje programistom doskonałą okazję do tworzenia użytecznych i pomysłowych aplikacji, które uwolnią potencjał netbooków, jednocześnie otwierając nowy kanał sprzedaży i dystrybucji – dodała.

Aby zapewnić najszerszy wybór aplikacji na różnych platformach, program Intel Atom Developer będzie wspierał wiele systemów operacyjnych i środowisk wykonawczych. Środowiska wykonawcze pozwalają programistom stworzyć jedną bazę kodu obsługującą wiele platform i uniknąć rozległych modyfikacji, a zatem ograniczyć koszty i czas wprowadzania produktów na rynek. Środowiska takie jak Microsoft Silverlight pozwalają dotrzeć do różnych grup konsumentów i dostarczać bogate aplikacje dla środowisk Windows i Moblin z wykorzystaniem jednego zestawu narzędzi — Visual Studio i.NET.

– Przy pomocy technologii Silverlight, która obsługuje wiele urządzeń i przeglądarek, programiści będą mogli pisać aplikacje raz i uruchamiać je zarówno w urządzeniach opartych o systemy operacyjne Windows, jak i Moblin, co pozwoli im dotrzeć do szerszego grona konsumentów, niezależnie od rodzaju urządzenia z jakiego korzystają – PC, TV czy telefonu – mówi Ian Ellison Taylor, dyrektor generalny, Microsoft Client Platforms and Tools.

– Platforma Adobe Flash umożliwia programistom tworzenie i dostarczanie najbardziej atrakcyjnych aplikacji, treści i wideo najszerszemu audytorium — powiedział David Wadhwani, dyrektor generalny i wiceprezes firmy Adobe Platform Business Unit. — Oczekujemy, że program Intel Atom Developer będzie dla społeczności programistów Adobe Flash doskonałą okazją do sprzedaży aplikacji AIR. Ściśle współpracujemy z Intelem, aby w przyszłości stworzyć takie możliwości na platformie Atom – dodał.

Program ma oferować płynny, jawny proces, który prowadzi programistę od tworzenia aplikacji przez jej testowanie aż do wprowadzenia na rynek. Intel we współpracy z producentami netbooków oraz innymi partnerami zamierza utworzyć internetowe sklepy, za pośrednictwem których będą sprzedawane zatwierdzone aplikacje.

Programiści mogą dowiedzieć się więcej o programie, interfejsach API, procesie weryfikacji oraz strukturze sklepu z aplikacjami w witrynie appdeveloper.intel.com. Obecnie przyjmowane są wnioski członkowskie od firm ISV i deweloperów. Członkowie uzyskają dostęp do narzędzi i zasobów, które wspomagają wstępne fazy procesu tworzenia aplikacji. Pakiety SDK zostaną udostępnione uczestnikom programu Intel Atom Developer późną jesienią.