IDF 2009: priorytet Intela to maksymalna mobilność dla użytkowników komputerów

W przemówieniu wygłoszonym podczas Intel Developer Forum David (Dadi) Perlmutter, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Architecture Group, poinformował też o debiucie trzech nowych, superszybkich i inteligentnych procesorów Intel Core i7 do laptopów.
IDF 2009: priorytet Intela to maksymalna mobilność dla użytkowników komputerów

Perlmutter omówił też następną generację mobilnych procesorów Intela (o nazwie kodowej “Arrandale”), dzięki którym mikroarchitektura Nehalem trafi do laptopów przeznaczonych na rynek masowy. Układy te będą zawierać dwurdzeniowy procesor i rdzeń graficzny w jednej obudowie oraz wykorzystywać 32-nanometrowy proces produkcyjny i drugą generację tranzystorów z metalową bramką i izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k). Wszystko to aby zapewnić większą wydajność i energooszczędność typowych komputerów mobilnych. Ta integracja komponentów będzie w przyszłości kontynuowana w całkowicie monolitycznym, 32-nanometrowym procesorze o nazwie kodowej “Sandy Bridge”.

Informując o szeregu ulepszeń architektonicznych, konstrukcyjnych i produkcyjnych, Perlmutter opisał postępy prac nad planowaną na 2010 rok platformą “Moorestown”, która jest przeznaczona do urządzeń MID i smartfonów. Omówił innowacyjne techniki wdrażane przez Intela, takie jak rozproszone bramkowanie zasilania (Distributed Power Gating), które zwiększają wydajność, a ograniczają pobór mocy i wydzielanie ciepła. Technologie te pomagają uzyskać nawet 50-krotne ograniczenie poboru mocy w trybie czuwania porównaniu z intelowską platformą pierwszej generacji, znaną jako “Menlow”.

Perlmutter wspomniał też o trzeciej generacji intelowskiej platformy o bardzo niskim poborze mocy, o nazwie kodowej “Medfield”. Platforma ta, która ma wejść do sprzedaży w 2011 roku, będzie konstrukcją typu system-on-chip (SoC) i pozwoli znacznie zmniejszyć rozmiary urządzeń oraz ograniczyć zużycie energii, co pomoże Intelowi rozszerzyć działalność również na rynek smartfonów.

Perlmutter zademonstrował nową, bardzo szybką technologię optyczną, która już w przyszłym roku umożliwi łączenie standardowych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy, ekrany HD, aparaty, odtwarzacze wideo, iPody, stacje dokujące i stacje półprzewodnikowe (SSD) za pomocą światłowodów, a nie kabli miedzianych, co utoruje drogę do zwiększenia przepustowości wejścia-wyjścia. Technologia opracowywana przez Intela pod nazwą kodową “Light Peak” zapewni przepustowość rzędu 10 Gb/s, którą w ciągu następnej dekady będzie można zwiększyć do 100 Gb/s. Przy szybkości transmisji równej 10 Gb/s użytkownik może przesłać typowy film Blu-ray w ciągu niespełna 30 sekund. Firma zamierza współpracować z innymi przedstawicielami branży, aby ustalić najlepszy sposób na szeroką popularyzację tej nowej technologii.

Ponadto Perlmutter poinformował o technologii Intel Anti-Theft (Intel AT) w wersji 2.03. Jest to mechanizm sprzętowy, który blokuje laptopa i dostęp do zaszyfrowanych danych, jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione. Przy wsparciu czołowych, niezależnych producentów oprogramowania zabezpieczającego technologia Intel AT zapewni lepszą ochronę danych i będzie odstraszać potencjalnych złodziei. W 2010 roku najwięksi producenci laptopów zaoferują użytkownikom indywidualnym i firmom szeroką gamę modeli z wbudowaną technologią Intel AT.

Renee James: programowanie dla całego spektrum platform Intela

W głównym przemówieniu drugiego dnia Renee James, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Software and Services Group, zaprezentowała program Intel Atom Developer. Inicjatywa ta ma zachęcić niezależnych producentów oprogramowania i deweloperów do tworzenia aplikacji mobilnych. Intel we współpracy z producentami komputerów, takimi jak Acer i ASUS, zamierza utworzyć sklepy internetowe, w których będą sprzedawane aplikacje i moduły aplikacji do intelowskich notebooków.

-Owocem programu Intel Atom Developer będą innowacyjne aplikacje dla konsumentów i nowe źródła przychodu dla twórców oprogramowania — powiedziała James. — Nowy program upraszcza tworzenia aplikacji, których konsumenci mogą używać bez obaw, wiedząc, że zostały one zoptymalizowane i zweryfikowane pod kątem urządzeń opartych na procesorze Intel Atom – dodała.

Microsoft Silverlight i Moblin

Ponadto technologia Microsoft Silverlight na początku przyszłego roku zostanie rozszerzona o obsługę systemu Moblin. Moblin to system operacyjny o otwartym kodzie źródłowym przeznaczony do netbooków, komputerów kieszonkowych, smartfonów i komputerów samochodowych. Dzięki międzyplatformowemu środowisku Silverlight deweloperzy będą mogli pisać aplikacje raz i uruchamiać je na urządzeniach z systemami Windows i Moblin, a zatem dotrzeć do szerszego grona konsumentów i objąć ich zasięgiem urządzenia takie jak komputery, telewizory i telefony.

Demonstrując wsparcie branży dla netbooków i systemu operacyjnego Moblin, James przedstawiła urządzenie Dell Inspiron Mini 10v ze wstępnie zainstalowanym systemem Ubuntu Moblin Remix Developer Edition, który będzie dostępny od 24 września. James poinformowała też, że ASUS i Acer wprowadziły do sprzedaży — a Samsung planuje wprowadzić — netbooki z systemem Moblin 2. Wielu producentów systemów operacyjnych, w tym Canonical, CS2C, Linpus, Mandriva, Novell, Phoenix i Turbolinux, ogłosiło, że systemy operacyjne oparte na drugiej wersji Moblina są już dostępne.