IFA 2009: Notebook czy tablet? Fujitsu proponuje dwa w jednym

Fujitsu LIFEBOOK T4310 / T4410

Obracany ekran zmienia notebook w elastyczny tablet. Dodatkowy akumulator umożliwia pracę, gdy nie ma dostępu do gniazda sieci elektrycznej. Przewiduje się, że obydwa modele będą dostępne w regionie EMEA w czwartym kwartale tego roku. Różnią się one głównie wzornictwem. Model LIFEBOOK T4410 oferuje dodatkowo moduł TPM i replikator portów.

Panoramiczny ekran (30,7 cm / 12,1 cala) z technologią Dual Digitizer umożliwia bezpośrednie wprowadzanie danych za pomocą wielofunkcyjnego rysika lub dotknięć ekranu. Dzięki wielu funkcjom dotykowym użytkownicy mogą edytować treści i sterować odtwarzaniem wideo rysikiem lub przez dotykanie i przesuwanie obiektów. Rozbudowana technologia dotykowa pozwala zmieniać wielkość obrazów, powiększać i zmniejszać okna oraz przewijać lub przeskakiwać strony przesunięciami palca po ekranie. Funkcja rozpoznawania pisma odręcznego umożliwia bezpośrednie wpisywanie tekstu rysikiem i jego digitalizację. Funkcje te są obsługiwane przez zainstalowany fabrycznie system operacyjny Windows 7. Dzięki możliwości obracania wyświetlacza zamocowanego na specjalnym zawiasie obydwa modele LIFEBOOK-a mogą być używane jako notebooki lub jako elastyczne tablety.

Wydajność notebooków zapewniają procesory Intel Core 2 Duo i zestawy układów Intel GM45. Notebooki Fujitsu LIFEBOOK T4310 i T4410 można rozbudowywać za pomocą modułów. Wnęka na moduły służy do podłączenia dodatkowego akumulatora i drugiego dysku twardego. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z notebooka także z dala od gniazda sieci elektrycznej oraz mają więcej miejsca w pamięci na swoje dane. Wyświetlacz LED i czujnik oświetlenia, który automatycznie reguluje jasność, zapewniają większy kontrast i lepszą czytelność na otwartym powietrzu. Notebooki te są także ciekawą propozycją dla użytkowników mobilnych, ponieważ ważą 2 kg. Wbudowane interfejsy 3G/UMTS, WLAN i Bluetooth umożliwiają łączność.

Nieuprawnionemu dostępowi do systemu zapobiega uwierzytelnianie na podstawie linii papilarnych. Funkcja Computrace umożliwia zlokalizowanie systemu i skasowanie danych na nim — zdalne lub w określonym czasie. Mikrokontroler TPM (Trusted Platform Module) przechowuje ważne hasła i certyfikaty cyfrowe oraz chroni dane przed atakami za pomocą oprogramowania i skutkami kradzieży fizycznej.

Zobacz inne notebooki Fujitsu w naszych testach