Co prawda wolelibyśmy fabrykę telewizorów OLED, ale... Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma

IFA 2009: Sharp stawia na LCD

Sharp

Popyt na panele LCD doskonałej jakości utrzymuje się na wysokim poziomie. Na rynkach wschodzących, takich jak przede wszystkim Chiny, ale również w Europie, zainteresowanie telewizorami LCD rośnie pomimo kryzysu. Co więcej, rynek wyświetlaczy e-signage świetnie prosperuje. Aby wyjść naprzeciw sytuacji, firma Sharp przyspiesza o pięć miesięcy początek produkcji w pierwszej na świecie fabryce paneli LCD 10. generacji w japońskim mieście Sakai – start już w listopadzie 2009.

Sharp od końca 2007 roku prowadzi budowę fabryki w Osace w Japonii. Nowe centrum produkcyjne będzie pierwszą tego rodzaju fabryką 10. generacji, mogącą przerabiać prefabrykaty LCD o powierzchni dziewięciu metrów kwadratowych (2800 mm x 3130 mm). Pozwoli na produkcję paneli o 60% większych niż te produkowane w fabryce firmy Sharp ósmej generacji, Kameyama II. Panele takie mogą zostać użyte np. do wytworzenia sześciu 60-calowych telewizorów lub ośmiu 50-calowych.

Jak wygląda w tej chwili rynek telewizorów LCD? Sprawdź w naszym rankingu

Jednocześnie, Sakai jest również najbardziej zaawansowanym ekologicznie kompleksem produkcyjnym na świecie. Posiada 28-megawatową, największą na świecie, elektrownię słoneczną, składającą się z 18-megawatowej instalacji dachowej na budynkach i 10-megawatowego systemu wolnostojącego. Całość oświetlana jest przez 100 000 diod LED – największy na świecie system oświetlenia tego typu. Pozwala on na ograniczenie emisji CO2 o 17750 ton rocznie.