Poza statusem CPU, sieci i pamięci Monitor zasobów informuje również o dostępie do plików.

Monitorowanie całego systemu z jednego miejsca

Ilekroć chcesz znaleźć przyczynę problemu, sprawdzasz, jakie procesy są uruchomione, jakie jest obciążenie dysku i co się dzieje z siecią. Tyle tylko, że wymaga to poszukania informacji w kilku miejscach. Vista ma jednak własne centrum kryzysowe, o którym wiele osób nic nie wie.

Vista dysponuje skutecznym narzędziem o nazwie Monitor zasobów, które dużo przejrzyściej pokazuje informacje systemowe niż Menedżer zadań Windows. Aby uruchomić to narzędzie, najpierw jednak otwórz Menedżera i w zakładce »Wydajność« kliknij »Monitor zasobów«. To działanie musisz autoryzować poprzez wybranie konta z prawami administratora i wprowadzenie odpowiedniego hasła. Narzędzie w przejrzysty sposób wyświetli dane na jednej stronie. Monitor jest podzielony na pięć sekcji. Pierwsza z nich, »Przegląd zasobów«, za pomocą czterech wykresów informuje użytkownika o aktualnym statusie procesora, dysku, pamięci i sieci. Kolejne trzy sekcje podają szczegółowe dane dotyczące systemu, takie jak dostępy do zapisu i odczytu dysku lub wykorzystanie CPU. Możesz otwierać i zamykać te sekcje, klikając na pasek tytułowy wybranej sekcji lub na odpowiedni wykres. Ostatnia sekcja, »Dowiedz się więcej«, zawiera linki prowadzące do pliku pomocy.

UWAGA

Monitor zasobów jest zarazem elementem składowym narzędzia o nazwie Monitor niezawodności i wydajności, który dostarcza szczegółowych informacji o stabilności Visty. Uruchom to narzędzie, wpisując „perfmon.exe” w oknie wyszukiwarki menu Start.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.