Nokia World, Stuttgart 2009 – Quo vadis, Nokio?

Jestem na Konferencji Nokia World w Stuttgarcie. Już jutro dowiem się, a wy wraz ze mną, co komórkowy gigant ma do pokazania światu. Pytanie brzmi, czy to, co zobaczymy będzie dla Nokii nowym początkiem, czy raczej - początkiem końca?

Co spodziewam się usłyszeć?

N900 Internet Tablet

Dlaczego Nokia zdecydowała się wypuścić jednocześnie dwa produkty tak podobne jak N900 i N97, w dodatku z różnymi systemami? Obydwa urządzenia mają ekrany o podobnej przekątnej (choć różnych proporcjach), klawiaturę sprzętową, bogate wyposażenie multimedialne, GPS, szeroki zakres interfejsów łączności… Czy N900 i N97 różnią się czymś istotny, o czym jeszcze nie wiemy? Czy może ma to być przeprowadzony na dużą skalę test systemu Maemo w sytuacji konkurencji z podobnym urządzeniem, ale z Symbianem? Być może najbliższe prawdy może być twierdzenie, że oba urządzenia powstały  w dwóch oddziałach koncernu nieświadomych swoich prac (albo konkurujących ze sobą, sam nie wiem, co gorsze)…

Dla nas istotne będzie, czy N900 będzie oficjalnie sprzedawana w Polsce – do tej pory urzadzenia z serii Internet Tablet nie były dostępne w naszym kraju.

Booklet 3G

Kolejny netbook? Przed znudzonym ziewnięciem powstrzymuje mnie kilka cech komputerka Nokii:  sugestia, że będzie on wyposażony w ekran o wysokiej rozdzielczości (zapowiedzi mówią o „jakości HD”), długi czas pracy na baterii w połączeniu z rozsądną wagą (12 h przy 1,3 kg to świetny wynik – o ile jest prawdziwy), wyspowa klawiatura, która może okazać się wygodna, wreszcie bogate wyposażenie. Połączenie tych cech może sprawić, że Booklet 3G będzie jednym z najciekawszych netbooków na rynku. Oczywiście, jeśli cena okaże się rozsądna…

Czego usłyszeć się nie spodziewam, a chciałbym:

Nowy system operacyjny dla urządzeń mobilnych Nokii

Symbian S60 mimo pojawienia się dotykowej wersji v5 jest w porównaniu do Androida, mobilnego OSX czy WebOS-a  systemem rozpaczliwie przestarzałym, mocno tkwiącym w „niedotykowej” przeszłości. Podobny problem ma Microsoft z Windows Mobile, jednak lada moment wypuści ten system gruntownie przebudowanej wersji 7, tymczasem o następcy S60 nic jak na razie nie słychać. Czy usłyszymy o tym jutro?

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.