Od redakcji – 2009/10

Zaskakujący zwrot w rozwoju Internetu

Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Michał Adamczyk,
redaktor naczelny

Już niedługo większość życia będziemy spędzać w Internecie. Nasze przeżycia wirtualne staną się ważniejsze niż rzeczywiste. Nasi znajomi, koledzy z pracy, a nawet członkowie rodziny będą awatarami, których będziemy spotykać w następcach Second Life. Jeszcze kilka lat temu takie hasła przypisalibyśmy autorowi science fiction, ale dzisiaj wydają się one całkiem realne. Zanim jednak Internet w całości zastąpi rzeczywistość, może ją… znacznie rozszerzyć. Rozszerzanie rzeczywistości to genialny wynalazek! Jak to działa? Kierujemy obiektyw komórki na dowolną rzecz lub osobę w naszych (rzeczywistym) otoczeniu, by otrzymać związane z nią informacje. Gdy jest to np. samochód, poznamy jego dane techniczne i dowiemy się, gdzie go kupić. W wypadku osoby zaprezentowany zostanie nam m.in. jej profil z serwisów społecznościowych. Co jeszcze przyniesie rozszerzanie rzeczywistości, dowiecie się ze str. 18.

To prawdziwy dramat! Wprost tragedia! Nie mam na myśli sztuk teatralnych, a sytuację, gdy nie możemy odczytać wakacyjnych zdjęć z karty pamięci. Albo gdy sami je przez nieuwagę z niej skasowaliśmy. Zresztą kłopoty sprawiają nie tylko karty, ale też inne popularne przenośne nośniki danych: płyty i pamięci USB. Jeśli nie możecie dobrać się do plików z porysowanej płyty CD lub DVD, uszkodzonego pendrive’a czy przypadkowo wyczyszczonej karty – zerknijcie na str. 100.

Co zrobić z fatalnej jakości telewizją? Prostej recepty na poprawę zawartości merytorycznej nie mamy, ale przynajmniej możemy pomóc poprawić jakość obrazu. Nadawanych jest już kilkanaście polskojęzycznych kanałów HDTV. Jak je odbierać – zamiast kanałów TV emitowanych w pradawnym systemie PAL – doradzamy na str. 112.Narosło wiele mitów wokół wykorzystania procesorów graficznych (GPU) do wykonywania dowolnych obliczeń. Niektóre zadania rzeczywiście potrafią one wykonać nieporównywalnie szybciej niż tradycyjne procesory (CPU). Kto będzie górą w starciu GPU kontra CPU – szczegółowo wyjaśniamy na str. 90. Równocześnie zamieszczamy największy test kart graficznych (str. 50) i pierwszy test nowej generacji procesorów Intela (str. 38).Procesory graficzne pozwalają złamać zaawansowane zabezpieczenia sieci WLAN, z czym normalny procesor męczyłby się wieki. Ale to normalny procesor potrafi wykonać program, który umie sprawdzić, gdzie w domu powinien stanąć ruter WLAN. Dzięki nowatorskiej aplikacji z naszej płyty w końcu zapewnicie sobie najwyższą szybkość transmisji i najlepszy zasięg! Szczegóły na str. 22.

PS Użytkownikom podobał się ten bankomat – bo miał dodatkową lampkę. Niestety, obok lampki znajdowała się kamera rejestrująca wprowadzany PIN do karty bankomatowej i przesyłająca go do… magnetowidu ukrytego w zaparkowanym obok samochodzie. W kolejnym odcinku „Cyberkryminalnych” opisujemy, jak polska policja rozpracowała jeden z pierwszych przypadków skimmingu na świecie, zdobywając uznanie ekspertów z całej Europy (str. 118).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.