W programie Power Defragmenter masz do wyboru cztery sposoby defragmentacji.

Optymalizacja szybkości systemu poprzez defragmentację plików

Dysk twardy, który jest przeładowany, przywołuje potrzebne dane w ślimaczym tempie. Z powodu wielkości nowoczesnych dysków twardych całkowita defragmentacja zajmuje kilka godzin – nie masz aż tyle czasu. Trzeba to zrobić szybciej.

Podobny wynik jak w przypadku całkowitej defragmentacji możesz uzyskać, czyszcząc pojedyncze, duże, często używane pliki, np. plik PTS (Personal Store) w Outlooku. Można to zrobić przy użyciu aplikacji Power Defragmenter. Jest ona oparta na bezpłatnym narzędziu Wiersza poleceń »Contig« stworzonym przez programistów Sysinternals i poszerza jego funkcjonalność dzięki graficznemu, łatwemu w użyciu interfejsowi. Narzędzie Power Defragmenter znajdziesz na płycie DVD dołączonej do tego numeru. W przypadku gdy Power Defragmenter nie znajdzie w systemie pliku »contig.exe«, narzędzie proponuje pobranie pliku. Łączy się ze stroną technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897428.aspx i pobiera na twój komputer program ważący jedynie 100 kB. Teraz Power Defragmenter uruchamia się już bez żadnych problemów i prowadzi cię przez proces defragmentacji za pomocą wizarda. Na początku określ, czy chcesz optymalizować pojedyncze pliki, katalogi czy cały dysk twardy. Dla opisywanego tu sposobu wybierz »Defragment files«. Następnie kliknij przycisk »Next« i w następnym oknie dialogowym wybierz maksymalnie cztery pliki do optymalizacji. Gdy klikniesz przycisk »Defragment«, narzędzie zabierze się do pracy.

Oprócz defragmentacji plików PTS zaleca się także zoptymalizowanie wszystkich dokumentów pakietu Office. Z drugiej strony pliki multimedialne, takie jak zdjęcia czy pliki muzyczne, są rzadko modyfikowane, dlatego nie wymagają defragmentacji. Możesz użyć narzędzia Wiersza poleceń »Contig«, nawet bez graficznej nadbudowy. Aby to zrobić, otwórz Wiersz poleceń i przejdź do katalogu pliku, który ma być optymalizowany za pomocą komendy DOS »cd« (change directory). Jeżeli jednak narzędzie ma przetwarzać w tym samym czasie wiele plików, przejdź do oryginalnego katalogu napędu. Wpisz komendę »contig«, a wówczas pojawią się możliwe opcje i nazwa pliku. Parametr »-a« zajmuje się analizą fragmentacji bez przetwarzania, podczas gdy parametr »-s« dokonuje rekurencyjnego przetwarzania podkatalogów. Dzięki parametrowi »-v« narzędzie przedstawia szczegółowe informacje, zaś parametr »-q« umieszcza operację w tle.

Możesz określić, czy pliki mają być przetwarzane jako czysty tekst albo skorzystać z tzw. wild cards. Teraz na przykład wybór może zostać ograniczony do konkretnego rodzaju plików. Z praktycznego punktu widzenia dobrze jest najpierw przetestować fragmentację przez wywołanie komendy przy użyciu parametru »-a«. Wtedy łatwiej zdecydować, które pliki należy przetworzyć. Aby sprawdzić wszystkie pliki PTS w bieżącym katalogu, uruchom na przykład:

contig · -a · -s · *.pst

Rozpocznij rzeczywistą optymalizację, wpisując:

contig · -s · *.pst

Możesz zatrzymać trwającą defragmentację za pomocą skrótu klawiaturowego [Ctrl] + [C].

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.