Zestaw czyszczący do napędów DVD skutecznie usuwa kurz z soczewki czytnika.

Reanimacja napędu DVD typu slot-in

Jesteś posiadaczem MacBooka lub MacBooka Pro z czytnikiem typu slot-in i od jakiegoś czasu twój napęd nie czyta i nie nagrywa żadnych płyt DVD, natomiast CD działają w nim bez zarzutu? Oznacza to, że należy go gruntownie oczyścić.

Napędy typu slot-in w notebookach są szczególnie narażone na awarie spowodowane zanieczyszczeniami, ponieważ podciśnienie tworzone w notebooku przez wiatraczek jest do pewnego stopnia równoważone także z wykorzystaniem szczeliny optycznego napędu. Oznacza to, że powietrze (pełne drobinek kurzu) jest również wciągane przez szczelinę napędu. Napędy typu slot-in stały się znakiem rozpozanwczym notebooków Apple’a, ale oprócz zalet mają też i wady. Dlatego firmy oferują konserwację napędów lub ich wymianę, jednak to wszystko zbyt wiele kosztuje. Tymczasem CHIP poleca użycie zestawu czyszczącego DVD za rozsądną cenę, np. firmy Hama. Zazwyczaj jest to płyta DVD, do której przymocowana jest mała, miękka szczoteczka. Ta szczoteczka kilkakrotnie omiata soczewkę i gwarantuje, że laser może ponownie pracować bez żadnych zakłóceń. Jeśli czyszczenie na sucho okaże się niewystarczające, opisywany zestaw wyposażony jest również w płyn czyszczący, który pomaga usunąć z soczewki mocno przylegający brud (np. osad z dymu). Płyta czyszcząca kosztuje mniej niż 50 zł, okazuje się więc tańsza niż jakakolwiek inna „oferta naprawy”. Dodajmy, że z powodu rosnącej popularności dysków Blu-ray na pewno nastąpi renesans zestawów do czyszczenia soczewki. Bowiem im mniejsze struktury do odczytywania lub zapisywania przez laser, tym bardziej są one podatne na zakłócenia spowodowane przez kurz.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.