Zbyt częste słuchanie zbyt głośnej muzyki w słuchawkach może spowodować utratę słuchu

UE ustanowi nowy standard bezpieczeństwa dla odtwarzaczy MP3

Jak wynika z przeprowadzonego w 2008 roku badania, nawet 10 milionów osób mieszkających na terenie Unii Europejskiej może ryzykować permanentną utratę słuchu przez zbyt długie słuchanie zbyt głośnej muzyki, korzystając z kieszonkowych odtwarzaczy muzycznych. Większość z nich nie zdaje sobie jednak z tego sprawy. Komisja Europejska postanowiła chronić uszy Europejczyków – w tym tygodniu wysłała polecenie do Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki (CENELEC), aby ten skomponował nowy techniczny standard bezpieczeństwa dla odtwarzaczy muzycznych i telefonów komórkowych z funkcją odtwarzania muzyki.

Standard zostanie utworzony w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Producenci będą musieli upewnić się, że domyślne ustawienia ich odtwarzaczy spełniają nowe wymagania. CENELEC podaje, że przy natężeniu dźwięku 80 dB(A) muzyki słuchać powinno się co najwyżej 40 godzin w tygodniu, podczas gdy przy natężeniu 89 dB(A) – 5 godzin na tydzień.

Konsumenci wciąż będą mogli podwyższyć poziom głośności (ponad 89 dBA), jednak odtwarzacz muzyczny będzie musiał wtedy ostrzec użytkownika o ryzyku utraty słuchu. Ci, którzy nie chcą czekać na ustanowienie nowego standardu bezpieczeństwa oczywiście mogą chronić swój słuch na własną rękę, kontrolując natężenie dźwięku i rozsądnie dawkując słuchanie muzyki.