Tuning Windows z darmowymi programami!

Dziewięć sposobów na przyspieszenie komputera

Tuning Windows

Regularna konserwacja jest niezbędna, aby nasz Windows zawsze działał szybko i sprawnie. Cztery prezentowane przez nas programy zagwarantują szybkie działanie systemu, a pięć kompromisów pomoże usprawnić codzienną pracę.

MSConfig

Jeśli Twój komputer uruchamia się bardzo długo i nie wiesz jak temu zaradzić, to skorzystaj z MSConfig. Jest to systemowa aplikacja, która pomoże w zarządzaniu programami uruchamianymi razem ze startem systemu. Aby uruchomić MSConfig należy kliknąć Menu Start i wybrać „Uruchom” (lub wciskając na klawiaturze „Windows” + „R”) i wpisać „msconfig”. W zakładce „Uruchamianie” znajduje się lista programów uruchamianych razem ze startem Windows.

Duża liczba programów na tej liście powoduje powolny start systemu. Dlatego należy przejrzeć ją i odznaczyć te programy, które nie są niezbędne. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do jakiegoś wpisu, to należy sprawdzić go w Internecie aby uniknąć komplikacji.

CCleaner

CCleaner czyli „Crap Cleaner” robi dokładnie to, na co wskazuje jego nazwa. Oczyszcza twardy dysk z niepotrzebnych plików i wpisów w rejestrze systemowym. Jego obsługa jest bardzo prosta: klikamy zakładkę „Cleaner”, wybieramy pliki, które chcemy usunąć (jeśli nie wiemy czego dotyczą poszczególne wpisy w sekcji „Zaawansowane”, to zostawmy w spokoju) i klikamy przycisk „Analiza”. Program wyświetli listę plików do usunięcia i ile miejsca na twardym dysku zostanie zwolnione. Gdy klikniemy „Uruchom Cleaner”, pliki te zostaną usunięte.

Tymczasowe pliki nie są jedyną rzeczą zaśmiecającą system. Niepotrzebne i uszkodzone wpisy w rejestrze systemowym również znacznie wpływają na szybkość naszego komputera. Na szczęście CCleaner poradzi sobie i z tym.

Skorzystajmy z zakładki „Rejestr”. Tak jak przy usuwaniu plików należy wybrać wszystkie interesujące nas wpisy. Po kliknięciu „Skanuj by znaleźć problemy” otrzymamy listę znalezionych błędów. Przed naprawą problemów program zapyta nas czy chcemy utworzyć kopię zapasową wprowadzonych zmian. Powinniśmy się zgodzić aby uniknąć ewentualnych komplikacji.

Revo Uninstaller

Revo Uninstaller, to skuteczne zastępstwo dla systemowego deinstalatora z Panelu Sterowania. Nie tylko usuwa programy ale również skanuje system w poszukiwaniu pozostawionych przez nie plików i wpisów w rejestrze. Jest prosty w obsłudze: wystarczy wybrać program z listy i kliknąć „Odinstaluj”. Usuńmy więc wszystkie nieużywane i niepotrzebne programy.

Defraggler

Po usunięciu wszystkich niepotrzebnych plików w strukturze twardego dysku powstały dziury. Dla większości osób może to nie mieć większego znaczenia, jednak takie luki mogą również znacznie spowolnić pracę komputera.

Aby tego uniknąć należy wykonać defragmentację twardego dysku.

Najlepszym narzędziem do tego celu będzie Defraggler. Program pokazuje graficznie jak wygląda rozmieszczenie danych na dysku, wyświetla ilość pofragmentowanych plików i stopień fragmentacji całego dysku. Wybieramy dysk który chcemy zoptymalizować i klikamy „Defragmentuj”.

Codzienna praca

Wyczyszczenie komputera nie jest jednak jedynym sposobem na przyśpieszenie jego działania. Programy, z których korzystamy na co dzień też mają na to wpływ. Przedstawiamy kilka alternatywnych aplikacji, które pracują wydajniej i w mniejszym stopniu obciążają komputer.

Pidgin

Jest to multikomunikator, który z pewnością zastąpi wszystkie inne z których dotychczas korzystaliśmy. Pidgin obsługuje takie sieci jak: AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MySpaceIM, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP, Yahoo!, Zephyr. A dzięki wtyczkom możemy go wzbogacić o wiele ciekawych funkcji.

Firefox lub Chrome

Warto zastanowić się nad zainstalowaniem jednej z tych przeglądarek, nie tylko ze względu na to, że zużywają mniej pamięci RAM niż Internet Explorer, ale również dlatego że zarówno Firefox jak i Chrome mają duże możliwości konfiguracyjne.

Foxit Reader

Adobe Reader nie jest szczególnie szybką aplikacją. Otwieranie kilkusetstronicowego dokumentu PDF trwa wieki. Foxit Reader działa dużo szybciej, dokumenty PDF otwierają się prawie natychmiast,a jego instalator zajmuje jedynie 5 MB.

VLC media player

VideoLAN Client stanowi doskonałe zastępstwo dla systemowego Windows Media Player’a. VLC nie potrzebuje żadnych dodatkowych kodeków. Odtwarza pliki audio i wideo w wielu formatach, filmy VCD, DVD, media strumieniowe, takie jak radia internetowe oraz uszkodzone lub niepełne pliki wideo.

Foobar2000

Wiele osób obawia się, że bez iTunes nie będą mogli synchronizować swojego iPod’a lub iPhone’a z komputerem. Na szczęście Foobar2000 można wyposażyć we wtyczkę, która rozwiązuje ten problem. Oprócz tego program przyda się nam do katalogowania i konwertowania plików muzycznych.

Wypróbuj nasze sugestie i daj nam znać czy udało się przyśpieszyć twój komputer. Jeśli masz własne ulubione aplikacje tego typu to napisz o nich w komentarzach.

Wszystkie darmowe aplikacje znajdziesz w sekcji download.