Czy tak skończą te dane? Oby...

Agencja medyczna w USA zgubiła dane 68 tysięcy pacjentów

Zarówno przedstawiciele agencji Medicaid, jak i mieszkańcy Orange County, którzy skorzystali z programu opieki CalOptima, mają niezły orzech do zgryzienia. Agencja ta bowiem zgubiła płytę kompaktową, na której znajdowały się wszystkie personalia uczestników programu. Dane na nośniku nie były w żaden sposób zabezpieczone. Na płytce znaleźć można między innymi personalia pacjentów, ich numery ubezpieczeń czy daty urodzenia.

Jak do tego doszło? Nie do końca wiadomo. Jeden z kontrahentów Medicaid wysłał płytę pocztą. Po rozpakowaniu paczki okazało się, że nośnika nie ma w kopercie. Medicaid oświadczył, że dokona wszelkich starań, by odzyskać te dane a także zapewnił, że zaoferuje bezpłatnie pomoc wszystkim poszkodowanym w wyniku ewentualnego upublicznienia danych

Prawo w Stanach Zjednoczonych wymaga szyfrowania personalnych danych medycznych a także wdrożenia technologii automatycznego kasowania danych z wymiennych nośników w przypadku wykrycia próby ich nieautoryzowanego odczytania. Firmy też są obowiązane niezwłocznie powiadomić poszkodowanych i odpowiednie urzędy.