Co warto kupić w listopadzie?

Za ponad 4000 zł można kupić konsolę i dobry telewizor LCD. Można także złożyć wydajny komputer lub... nabyć kartę graficzną firmy ASUS.

W tym miesiącu największe zamieszanie w rankingu kart graficznych PCI-Express. Do zestawienia dodaliśmy zupełnie nowe karty graficzne wyposażone w procesory AMD – ATI Radeon HD 5870. Pierwsza została stworzona przez firmę HIS, druga przez Sapphire. Oba urządzenia pokonały dotychczasowego lidera, czyli Nvidia GeForce GTX 295, który w przeciwieństwie do nowych Radeonów składał się z dwóch GPU. Więcej na temat nowego procesora AMD przeczytacie w artykule Maksymalna graficzna wydajność od AMD.

W ostatniej chwili do rankingu kart graficznych dołączył tajemniczy produkt o nazwie Asus Mars 4096MB GDDR3. Jego budowa budowa przypomina urządzenia wyposażone w GeForce GTX 295. Jednak Asus jest dużo wydajniejszy – jak to możliwe? Pod nazwą GTX 295 kryją się dwa procesory GTX 260 z 216 jednostkami zunifikowanymi. Mars ma na pokładzie dwa procesory GTX 280, które są wyposażone aż w 240 tego typu jednostek! Gdy do tego dołożymy 4 GB pamięci, zamiast niecałych 1,8 GB, jak w przypadku GTX 295 – okazuje się, że Asus stworzył kartę bardzo wydajną. Jest jednak pewien kłopot. Mars kosztuje ponad… 4300 zł! A ponieważ za niecałe 1500 zł możemy nabyć wydajniejszego Radeona HD 5870, który w dodatku znacznie mniej się nagrzewa od Asusa, wprowadzenie takiej karty na polski rynek, delikatnie mówiąc, mija się z celem.

Epson Stylus Photo PX810FW. To bardzo bogato wyposażone urządzenie dla biura lub wymagającego użytkownika domowego. Epson może pochwalić się też szybką pracą i dobrą jakością.

Epson Stylus Photo PX810FW. To bardzo bogato wyposażone urządzenie dla biura lub wymagającego użytkownika domowego. Epson może pochwalić się też szybką pracą i dobrą jakością.

Ciekawą propozycją jest dysk SSD – OCZ Vertex Turbo OCZSSD2-1VTXT120G 120 GB. Firma OCZ stworzyła urządzenie jeszcze wydajniejsze od dotychczasowego lidera, który… też był jej produktem. Pojemność dysku to 120 GB – po sformatowaniu otrzymujemy 119,23 GB przestrzeni użytkowej. Do dyspozycji jest także szybki, 64-megabajtowy bufor SDRAM o częstotliwości 180 MHz oraz złącze SATA II. Nowy OCZ kosztuje 1700 zł. Jak na takie osiągi, to niewiele – cena 1 GB wynosi 14,3 zł, a to jeden z najlepszych wyników w rankingu.

Na koniec Epson Stylus Photo PX810FW, czyli ciekawe urządzenie wielofunkcyjne atramentowe. To produkt z najwyższej półki. Został wyposażony w duży wyświetlacz z panelem dotykowym, moduł druku dwustronnego, podajnik skanera ADF, kolorowy faks, kontroler sieci LAN, jak również bezprzewodowej – Wi-Fi. Epson ma też wady: duże gabaryty i bardzo wygórowaną cenę.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.