Symantec ujawnia tajemnice internetowego czarnego rynku i przystępuje do walki z przestępczością w Internecie

Czarny rynek – co piąty Polak pada ofiarą ataku w Sieci

Symantec

W Polsce co 43 sekundy popełniane jest przestępstwo. W Internecie natomiast kradzieże tożsamości następują co trzy sekundy, co daje prawie 10 512 000 ataków rocznie. Przestępczość internetowa to realny problem, ponieważ jest bardziej zyskowna i zapewnia większą anonimowość, przez co ściganie takich ataków jest utrudnione.

Firma Symantec, producent oprogramowania marki Norton, rozpoczęła kampanię przeciwko przestępstwom internetowym, w której ujawnia działania jednej z największych nielegalnych branż na świecie i przedstawia informacje niezbędne do zapewnienia ochrony w postaci zbioru materiałów edukacyjnych umożliwiających podjęcie odpowiednich działań przez użytkowników indywidualnych i przedsiębiorstwa. Seria filmów dotyczących internetowego czarnego rynku — wirtualna prezentacja zasad działania rynku przestępczości w Internecie, sprzedawanych produktów i mechanizmów postępowania cyberprzestępców. Witryna „Każde kliknięcie ma znaczenie” — interesujące przedstawienie świata przestępczości internetowej wraz ze szczegółowymi informacjami na temat zagrożeń, ryzyka na jakie narażeni są użytkownicy oraz sposobów unikania niebezpieczeństw. Internetowy kalkulator ryzyka Norton — szybkie, bezpłatne narzędzie do oceny poziomu ryzyka i szacowania wartości danych użytkownika na czarnym rynku. Broszura „Przestępczość internetowa bez tajemnic” — informacje na temat zagrożeń związanych z przestępstwami w Internecie, ryzyka oraz sposobów zapewnienia bezpieczeństwa za pomocą codziennych, rutynowych działań. Pakiet Norton Internet Security 2010 i program Norton AntiVirus 2010 — nowe, zaawansowane rozwiązania do ochrony przed przestępcami internetowymi wyposażone w oparty na reputacji mechanizm zabezpieczeń o nazwie „Quorum”.

Utrudnianie działań przestępców internetowych — firma Symantec współpracuje z rządami oraz innymi instytucjami i organizacjami na całym świecie, aby wspierać procesy legislacji, opracowywanie zasad i edukację publiczną w zakresie ochrony przed przestępczością oraz bezpieczeństwa i prywatności w Internecie.

Rzeczniczka ds. bezpieczeństwa internetowego — Marian Merritt to przedstawicielka firmy Symantec w dziedzinie bezpieczeństwa w Internecie. Współpracuje z instytucjami edukacyjnymi oraz organizacjami publicznymi i prywatnymi, aby ułatwić rodzinom bezpieczne korzystanie z Internetu. Prowadzi również blog dotyczący bezpieczeństwa internetowego.