Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest

Internet w Polsce poniżej europejskiego poziomu

Pomimo, że niemal wszyscy na świecie, a zwłaszcza nasi sąsiedzi, rozbudowują infrastrukturę szerokopasmowego Internetu w ekspresowym tempie, to Polska w tej kwestii wciąż kuleje.

Jak donosi Rzeczpospolita, przeprowadzono badania dotyczące jakości szerokopasmowego Internetu na całym świecie. Badacze ze szkoły Oxford Said Business School i Uniwersytetu Oviedo, Hiszpania, na zlecenie potentata telekomunikacyjnego Cisco, utworzyły standard o nazwie Broadband Quality Score (połączenie prędkości transferu danych z opóźnieniami łącza), według którego sklasyfikowano 66 państw z dostępem do szerokopasmowego Internetu.

Polska z wynikiem 28,84 zajęła 34 miejsce, zatem w połowie stawki. Nie to jest jednak najgorsze – w porównaniu z zeszłym rokiem, nasz kraj poprawił się tylko o 3,4 punktu, a więc zamiast przeć do przodu, wyraźnie kulejemy.

Jesteśmy znacznie poniżej średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej – nasi sąsiedzi wspólnie z nami uzyskali wynik 38,2 punktu, co jest jednak najlepszym na świecie wynikiem. Dalej uplasowała się Zachodnia Europa z wynikiem 35 punktów, a na ostatnim stopniu podium – Ameryka Północna (34,1 punktu).

Zajrzyj również na nasz WebBlog!

Jak dowiadujemy się z badania, próg 30 punktów był wyznacznikiem przyzwoitości łącza szerokopasmowego w danym kraju, co oznacza, że Polska ma jeszcze wiele pracy przed sobą. Jedynym miastem w Polsce, które przekroczyło próg 30 punktów było Kraków.

0
Źródło: Rzeczpospolita
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.