NEC Tele Scouter - pierwszy komputer do noszenia

Komputer do noszenia na okularach – już w 2010 roku!

Koncepcje komputerów do noszenia nie są niczym nowym, jednak NEC obiecuje, że jego propozycja o nazwie Tele Scouter, dostępna będzie w sprzedaży już w 2010 roku.

NEC już w przyszłym roku wprowadzi na rynek mainstream miniaturowy komputer, który będzie można nosić na okularach. Chociaż wiele koncepcji tego typu urządzeń już widzieliśmy, to żaden nie wydawał się być bliski powodzenia.

Wydaje się natomiast, że komputer o nazwie Tele Scouter sprostał głównemu zadaniu, jakie dręczyło projektantów podobnych urządzeń – w jaki sposób dostarczyć wystarczającą moc przetwarzania do pracy w czasie rzeczywistym, w urządzeniu na tyle lekkim i kompaktowym, aby móc je nosić, i na tyle energooszczędne, aby miniaturowa bateria pozwoliła na codzienną pracę.

Tele Scouter opiera się zarówno na miejscowym, komputerowym urządzeniu do noszenia, jak i zdalnym serwerze, które komunikują się ze sobą przy pomocy okularu. Ten zaś jest kontrolowany przez poruszanie okiem, przy wykorzystaniu skanowania siatkówki, i posiada zamontowaną kamerę oraz mikrofon – czyli wszystko co potrzebuje komputer do uruchamiania lokalnych urządzeń. Ciężkie zadania obliczeniowe wykonywane będą zdalnie, przez serwer.

NEC oczekuje, że nowy system trafi do sprzedaży w 2010 roku. Nie będzie jednak tani – cena ma bowiem wynosić około 750 milionów jenów (ponad 22,7 miliona złotych) za dostarczenie niezbędnego wyposażenia 30 pracownikom firmy.

Mimo takiej ceny, japoński producent chce sprzedać tysiąc takich systemów w ciągu trzech lat od premiery.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.