Lubin sprząta elektroodpady

Ekologia

Akcja pod lubińskim marketem Real miała się rozpocząć w południe, ale pierwsze elektroodpady mieszkańcy zaczęli znosić już rano. Tuż po godzinie 12 specjalny samochód transportowy wywiózł pierwszą turę zebranego sprzętu. W sumie w pięciu kolejnych transportach do specjalnie zabezpieczonego miejsca trafiło 11 261 kilogramów starych czajników, suszarek, odkurzaczy, telewizorów, komputerów, radioodbiorników i innych elektroodpadów.

Najwięcej uczestnicy akcji zebrali starych telewizorów i monitorów komputerów. W piwnicach i garażach znalazło się również sporo historycznych lodówek i odkurzaczy. Do najbardziej egzotycznych urządzeń na pewno można zaliczyć: komputer Atari i Comodore, radio pochodzące z samochodu Warszawa czy maszynę do robienia lodów. Wśród zebranego sprzętu znalazły się trzy pralki Frania, kilka magnetofonów szpulowych i igłowych adapterów, a już po godzinie 18 mieszkańcy Miłosnej przywieźli wiekową kosiarkę, którą znaleźli w remontowanym właśnie domu.

Dla wielu osób akcja Ecorenu była pierwszą okazją umożliwiającą legalne przekazanie zużytego sprzętu. Niektórzy zbierali elektroodpady od 10 i więcej lat. Wszyscy uczestnicy zbiórki otrzymali ulotki informujące o przepisowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Cały sprzęt zebrany podczas lubińskiej akcji zostanie poddany profesjonalnemu recyklingowi. Drobny sprzęt RTV i AGD poczeka na uruchomienie oddziału przetwarzania elektroodpadów w Rynarcicach, w którym zostanie rozdrobniony, tak aby odzyskać z niego cenne metale i plastik. Telewizory i sprzęt wielkogabarytowy KGHM Ecoren przekaże do przeróbki firmom, które specjalizują się w tego rodzaju recyklingu.

Akcja „Energicznie chroń środowisko” będzie miała kolejne odsłony. Zbiórki zużytego sprzętu będą kontynuowane zarówno w Lubinie, jak i innych miastach. W chwili pełnego uruchomienia oddziału przetwarzania elektroodpadów, Ecoren będzie prowadził również stały punkt zbiórki zużytego sprzętu.

Czytaj też: Złom na wagę złota