Tulejki styków wtyku Molex były zbyt szeroko rozwarte i nie zapewniały niezawodnego kontaktu.

Niespokojny komputer ciągle chce się uruchamiać

Inżynier z Laboratorium Testowego CHIP-a wątpi w swoją ekspertyzę. Za każdym razem po zakończeniu testów przywraca on obraz "czystego" systemu na dysku komputera, bo to podstawa dokładnych testów. Tymczasem podczas wyłączania komputer za każdym razem na nowo rozpoczyna proces inicjowania systemu operacyjnego. Po bezowocnej próbie lokalizacji błędów sprzętu i oprogramowania trzeba było sięgnąć do wiedzy pozostałych kolegów.

Oczywiście najpierw nie obyło się bez kpin, które szybko się kończą, gdy nasz laborant wylicza wszystkie już sprawdzone komponenty i ustawienia. Jako ekspert z pewnością spróbował wszystkiego: przyczyną nie jest system operacyjny, sterowniki i zainstalowane oprogramowanie, ponieważ obraz dysku pracuje bez zarzutu na innych identycznie skonfigurowanych komputerach. Więc w grę wchodzą tylko przyczyny tkwiące w samym komputerze: BIOS – jak we wszystkich komputerach testowych – jest na bieżąco aktualizowany. Na wszelki wypadek sprawdzone zostają poszczególne ustawienia BIOS-u, ale nie ma w nich nic niepokojącego, zatem można wykluczyć problemy z konfiguracją ACPI. Standardowo dezaktywowano również podejrzane w takich przypadkach procedury, jak np. Wake-on-LAN.

Jeden ze specjalistów z laboratorium optuje za zawodnym połączeniem wtyczek. I ma rację: wtyk Molex, który ma zapewnić główne zasilanie płyty, jest co prawda prawidłowo zatrzaśnięty, jednak „się chwieje”. Po sprawdzeniu okazało się, że tulejki kontaktowe wtyku, które powinny ciasno obejmować nóżki, mają zbyt dużo luzu. O ile płyta główna tolerowała i kompensowała podczas pracy zawodne zasilanie elektryczne, w trakcie wyłączania komputera interpretowała te wahania jako błąd przy włączeniu. Nowy wtyk definitywnie rozwiązał ten problem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.