Notebook z… dwoma ekranami LCD!

ThinkPad W700ds w pełnej okazałości. Dwa ekrany LCD to jego cecha charakterystyczna.

ThinkPad W700ds w pełnej okazałości. Dwa ekrany LCD to jego cecha charakterystyczna.

W naszym laboratorium wylądował właśnie nowy, nietypowy notebook. To Lenovo ThinkPad W700ds. Co w nim takiego nietypowego? Uwaga… notebook ma dwa wyświetlacze LCD! Pierwszy z nich ma 17″ i rozdzielczość 1920×1200 pikseli, czyli jest dosyć standardowy. Drugi ma przekątną 10,6″, wysuwa się z pierwszego wyświetlacza i ma 1280 pikseli w pionie oraz 768 w poziomie. Już po tym widać, że jest to komputer stworzony z myślą o grafikach, profesjonalistach. W oczy rzuca się od razu diametralnie różna jakość obu ekranów. Większy ma świetne kolory i kąty widzenia, zaś z tym dodatkowym jest już nieco słabiej. To jednak nic złego, w końcu będzie wykorzystywany głównie do trzymania na nim okienek preferencji aplikacji graficznych.

Prawdziwą ciekawostką jest też zintegrowany… kalibrator kolorów X-Rite! Jego czujnik umieszczony jest tuż pod klawiaturą i po nachyleniu matrycy notebook może sam odpowiednio się skonfigurować.

Kolejna nietypowa cecha to… zintegrowany tablet. Wyprodukowała go znana firma Wacom, ma wymiary 120×80 mm i naturalnie w komplecie otrzymujemy rysik. Zaraz obok dużego tabletu znajduje się zwykły touchpad znany ze wszystkich notebooków.

Na zdjęciu widoczny jest tablet oraz kalibrator kolorów. To dosyć nietypowe wyposażenie.
Na zdjęciu widoczny jest tablet oraz kalibrator kolorów. To dosyć nietypowe wyposażenie.

Konfiguracja komputera również robi wrażenie. Pod maską znajduje się mobilny Core 2 Quad Q9000. Cztery rdzenie, łącznie 6 MB cache L2 oraz taktowanie 2 GHz. To wystarczy nawet do bardzo skomplikowanych obliczeń. Układ wspomagany jest przez 4 GB pamięci DDR3 pracującej z częstotliwością 533 MHz. W komplecie znalazł się także układ graficzny Nvidia Quadro FX 3700M. Oznacza to, że użytkownik ma do dyspozycji 128 jednostek zunifikowanych oraz aż 1 GB szybkiej, odrębnej pamięci GDDR3.

Wrażenie robią także wymiary i waga. Notebook jest potężny. Nigdy nie widziałem w notebooku grubszego ekranu, ale to wynika z faktu wyposażenia go w dwie matryce. Waga? Lepiej nie pytajcie. Jeszcze nie próbowaliśmy go ważyć, ale wynik podchodzący pod 5 kg raczej nikogo w labie nie zaskoczy. Pozostaje tylko pytanie o cenę, w stanach wynosi ona $2100. Jak będzie w Polsce? Tego jeszcze nie wiemy. Obecnie głowimy się jak przepuścić go przez naszą procedurę testową, co wcale nie jest takie proste. Jak tylko nam się uda – dodamy go do rankingu.

Naszemu testerowi notebooków udało się na szybko puścić 3DMark06. Wynik Lenovo to 10010 pkt wyniku ogólnego i 2949 pkt CPU Score. Dla porównania, obecny lider rankingu Acer Aspire 8935G otrzymał 5662 pkt ogólnie i 2991 za procesor (oba notebooki mają ten sam CPU). Jakieś pytania? 🙂 Więcej na jego temat przeczytacie na stronie producenta.