Od redakcji – 2009/11

Czy nareszcie polubimy Windows?

Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Michał Adamczyk,
redaktor naczelny

Po co jeszcze zwracacie uwagę, że Windows ma duże wymagania systemowe? Przecież dzisiaj dokupienie pamięci operacyjnej czy pojemniejszego dysku to żaden wydatek! – to cytat z listu, który ostatnio do mnie dotarł. I nie jest to odosobniony pogląd – podobne tezy wygłaszane są podczas wielu internetowych dyskusji. Rzeczywiście, rozbudowa komputera nie jest już szczególnie droga. Ale warto pamiętać, że system operacyjny pełni tylko rolę pomocniczą – ma być fundamentem dla programów i sprzętu. Wzmacnianie komputera jedynie po to, aby poradził sobie z obsługą Windows, jest absurdem. Dobrze zatem, że pracując nad nową wersją systemu, Microsoft skoncentrował się nie tylko na nowych funkcjach, ale także na optymalizacji kodu. Dzięki temu Windows 7 jest i ładniejszy, i wszechstronniejszy, i zarazem szybszy. O premierze polskiej wersji „Siódemki” przeczytacie na str. 40.

Oczywiście nie zniechęcam do zwiększania wydajności komputera. Fanom nowinek technicznych polecam m.in. zapowiedź wprowadzenia pierwszych 6-rdzeniowych procesorów i wielki test wszystkich obecnie dostępnych CPU (str. 46). Uzupełnieniem szybkiego procesora musi być równie szybka pamięć – tego, które układy pamięci DDR3 są równocześnie tanie i wydajne, dowiecie się ze str. 54. Jeśli na razie nie zamierzacie inwestować w sprzęt, sprawdźcie, o ile naprawdę potrafią przyspieszyć peceta aplikacje do tuningu – test str. 96.

Nie mogę zrozumieć, dlaczego od lat nie udaje się producentom sprzętu audio-wideo i komputerowego rzeczywiście w pełni połączyć obie grupy urządzeń. Dlaczego większości telewizorów, cyfrowych nagrywarek, tunerów satelitarnych czy wież stereo nie można po prostu podpiąć do domowej sieci WLAN? A te nieliczne, które można, nie obsługują szybkiej transmisji pozwalającej przesyłać filmy w jakości HD… Postanowiliśmy wyręczyć producentów – podpowiadamy, jak samemu stworzyć prawdziwą multimedialną sieć w domu (str. 100).

Było to nie do uniknięcia – nowej generacji wirusy nie tylko błyskawicznie się rozpowszechniają, ale masowo kradną nasze poufne dane. Wcale nie trzeba odwiedzać ciemnych zakamarków Internetu ani otwierać podejrzanych załączników do emaili, by stać się ofiarą tych szkodników. Najnowsze zagrożenia i porady, jak próbować się przed nimi bronić, przedstawiany na str. 92.

Nikt nie lubi, gdy jego pecet hałasuje – przeszkadza to zarówno w pracy, jak i zabawie. Sprawcą większości denerwujących odgłosów są moduły chłodzące. Jak dbać o niską temperaturę komponentów komputera bez zakłócania ciszy, podpowiadamy na str. 104. Dodatkowe zalety efektywnego chłodzenia to większa wydajność i żywotność komputera.

PS Nawet jesienna słota to dobry motyw dla fotografów. Należy tylko do typowych akcesoriów foto dodać kalosze i parasol. Jak robić udane zdjęcia w słońcu i deszczu, radzimy na str. 132.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.