Panasonic Kid Witness: wielki konkurs filmowy dla najmłodszych

Projekt, którego poprzedni, międzynarodowy finał w Japonii wygrały uczennice z polskiej szkoły w Jerzmanowej, ma nowy temat przewodni: ekologię.

W konkursie Panasonic Kid Witness News mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych, którzy mają ambicje zostania filmowcami lub dziennikarzami i chcą sprawdzić swoje możliwości jako reportażyści, operatorzy i producenci filmowi. Aby wziąć udział w projekcie w terminie do 10 listopada br. należy zgłosić swoje uczestnictwo przesyłając scenariusz reportażu filmowego, który będzie dotyczył ekologii. Autorami pomysłów mogą być zespoły składające się z nie więcej niż 4 uczniów szkoły gimnazjalnej znajdujących się pod opieką nauczyciela. Szkoły mogą zgłosić do konkursu więcej niż jeden projekt. Uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie mają szansę wywalczyć dla swoich szkół sprzęt audio-wizualny marki Panasonic (profesjonalna kamera cyfrowa AG-HMC71, statyw, płaski telewizor LCD, oprogramowanie do montażu). Posłuży on jednocześnie do produkcji reportażu filmowego według scenariusza zgłoszonego do konkursu.

Polska edycja konkursu została podzielona na dwa etapy. W pierwszym z nich jury spośród nadesłanych zgłoszeń wybierze trzy najlepsze scenariusze. Wygrani na tym etapie otrzymają od Panasonic sprzęt audio-video niezbędny do realizacji przedstawionej w scenariuszu koncepcji. Dodatkowo uczniowie wezmą udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Fundację Sztuki Art-House, która jest merytorycznym opiekunem projektu KWN. Warsztaty przygotują młodzież do samodzielnej pracy nad realizacją filmów, nauczą pracy z kamerą oraz montażu filmowego.

Na przygotowanie 5-minutowych filmów trzy wybrane przez jury zespoły będą miały czas do końca stycznia 2010 roku. Na tym etapie konkursu dołączą szkoły uczestniczące w konkursie w latach ubiegłych, dysponujace już sprzętem ufundowanym przez firmę Panasonic. Po upływie tego terminu, spośród nadesłanych prac zostaną wyłonieni zwycięzcy polskiej edycji Panasonic Kid Witness News. Selekcji dokona jury składające się z przedstawicieli świata filmu, kultury, mediów oraz reprezentanta firmy Panasonic Polska. Podobnie jak w latach ubiegłych, na finalistów konkursu czekają nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, a zwycięski reportaż będzie reprezentował nasz kraj w europejskim i światowym finale Panasonic Kid Witness News, którego wyniki poznamy w czerwcu i lipcu przyszłego roku.

Stale rosnący poziom filmów przygotowywanych przez młodzież biorącą udział w polskiej edycji Panasonic Kid Witness News zaowocował w tym roku spektakularnym sukcesem w postaci Grand Prix konkursu na globalnym finale. Reportaż „Brudna robota” nakręcony przez trzy gimnazjalistki z Jerzmanowej został uznany za najlepszy na świecie. Ogromna determinacja i kreatywne podejście do tematu, zostały nagrodzone przez Panasonic przygodą życia młodych gimnazjalistek – wycieczką do Japonii, gdzie w Tokio osobiście w trakcie uroczystej gali odebrały nagrodę za swój reportaż.

– Projekt Panasonic Kid Witness News ma na celu pobudzić wyobraźnię i kreatywność młodych ludzi oddając w ich ręce profesjonalny sprzęt filmowy. Jednocześnie, idea projektu polega na budowaniu wrażliwości społecznej oraz  świadomości młodzieży nt. istotnych problemów życia w dzisiejszym świecie. W tym roku ponownie zwracamy uwagę młodych ludzi na wszelkie działania związane z ochroną środowiska i ekologią, która jest tematem przewodnim rozpoczynającej się edycji.- powiedział Kazimierz Monkiewicz, Prezes Panasonic Polska – „Zeszłoroczne finalistki KWN z Polski podniosły poprzeczkę wyżej niż kiedykolwiek. Uczennice z Jerzmanowej, trafiły w serca jury reportażem „Brudna Robota”, zdobywając Grand Prix globalnego finału w Japonii, udowodniając jaki potencjał drzemie w polskiej młodzieży i rozbudziły nasze nadzieje na kolejne sukcesy. Szeroki oddźwięk ich międzynarodowego sukcesu spowodował ogromne zainteresowanie konkursem. Będzie mi niezmiernie miło przekazać kolejne nagrody w przyszłym roku – dodał.

Informacje na temat Panasonic Kid Witness News, w tym regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy, terminarz i materiały edukacyjne, które pomogą przygotować konspekt dostępne są na stronie internetowej http://www.panasonic.pl/kwn

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.