Dzięki edytorowi zasad grupy zezwolimy na dostęp do nośników z poziomu konsoli odzyskiwania.

Rozszerzenie funkcjonalności konsoli odzyskiwania o dostęp do napędów wymiennych

System operacyjny po uruchomieniu konsoli odzyskiwania zezwala jedynie na dostęp do folderu Windows. Do innych napędów dostępu nie mamy. Czasami kluczem do rozwiązania problemu może być zawartość pamięci USB.

Blokadę systemową możemy obejść. W przypadku Windows XP Home niezbędny będzie dostęp do Rejestru, gdzie blokadę wyłączymy za pomocą polecenia »SET«. W Windows XP Professional wystarczy modyfikacja zasady w edytorze zasad grupy.

Windows XP Home

W celu uruchomienia edytora Rejestru wybieramy polecenie »Start | Uruchom«, wpisujemy »regedit«, po czym klikamy przycisk »OK«. Następnie przechodzimy do klucza »HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrent VersionSetupRecoveryConsole« i za pomocą komendy »Edycja | Nowy | Wartość DWORD« tworzymy wpis »SetCommand« z typem danych »REG_DWORD«. Po dwukrotnym kliknięciu myszą utworzonego wpisu zmieniamy »Dane wartości« na »1«. Gdy zajdzie taka potrzeba, ponownie wyłączymy funkcję, zmieniając wartość na »0«. Teraz zamykamy edytor Rejestru. W przyszłości po uruchomieniu komputera z konsolą odzyskiwania uzyskamy niezbędne prawa za pośrednictwem poleceń »SET«:

SET AllowAllPaths = True
SET AllowWildCards = True
SET AllowRemovableMedia = True
SET NoCopyPrompt = True

Wpisane w tej kolejności komendy zezwalają na dostęp do wszystkich ścieżek, wykorzystanie masek, dostęp do mediów wymiennych oraz kopiowanie bez dodatkowego potwierdzenia.

Windows XP Professional

Wybieramy polecenie »Start | Uruchom«, wpisujemy »gpedit.msc« i klikamy »OK«. Uruchomiony zostanie edytor zasad grupy. W sekcji »Zasady Komputer lokalny | Konfiguracja komputera | Ustawienia systemu Windows | Ustawienia zabezpieczeń | Zasady lokalne | Opcje zabezpieczeń« dwukrotnie klikamy – w celu edycji – wpis »Konsola odzyskiwania: zezwalaj na kopiowanie na dyskietkę oraz dostęp do wszystkich dysków i folderów«. Stan opcji zmieniamy na »Włączone«, po czym zatwierdzamy zmianę, klikając kolejno przyciski »Zastosuj« oraz »OK«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.