Samochód sterowany joystickiem

Kierownica odchodzi do lamusa? Być może, bowiem Toyota, największy koncern motoryzacyjny świata, testuje nowy wynalazek - samochód kierowany przy pomocy joysticka.

Żeby móc czerpać dużo przyjemności z grania w grę wyścigową, użytkownik kupuje kierownicę i podłącza ją do konsoli lub peceta, odstawiając w ten sposób tradycyjnego joysticka. Być może w przyszłości będzie zupełnie odwrotnie – to kierownica będzie zastępowana joystickiem, żeby gra stała się bardziej realistyczna. Największy na świecie koncern motoryzacyjny, zatrudniający niemal 323 tysiące pracowników, eksperymentuje z kontrolą joystickiem, znaną nam raczej z helikopterów, niż z pojazdów dwuśladowych.

W samochodzie, oprócz joysticka, testujący mają jeszcze do dyspozycji system wykrywania kolizji, opracowany pry wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Toyota prezentuje kilka nowych prototypów na targach Tokyo Motor Show. Jednym z nich jest model o oznaczeniu FT-EV II – kompaktowy, elektryczny samochód zaprojektowany z myślą o krótkich wycieczkach. Wyposażony jest w dwa joysticki kierujące (jeden dla prawo-, drugi dla leworęcznych) oraz cztery miejsca siedzące, pomimo swoich kompaktowych wymiarów.

Na razie nie znamy planów Toyoty, dotyczących wprowadzenia tych prototypów do produkcji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.