Telewizja na maku: EyeTV DTT deluxe 2009

Niemiecka firma Elgato to producent chyba jedynego słusznego oprogramowania EyeTV 3, które umożliwia  oglądanie telewizji analogowej i cyfrowej pod Mac OS X oraz dedykowanych jabłuszkom tunerów. Najnowsze dziecko jest bardzo małe, co w przypadku dzieci jest oczywistością, jednak w świecie tunerów DVB-T, staje się prawdziwą rewolucją.

Mikro tuner DVB-T
Tuner DTT deluxe naprawdę jest malutki
Tuner DTT deluxe naprawdę jest malutki

Tuner o nazwie  eyetv DTT deluxe zadebiutował rok temu, ale mimo że już wtedy był mały (57×17×9 mm), to producentowi jeszcze udało się go zmniejszyć. Teraz ma swoją wielkością przypomina wtyczkę USB (35×16×8 mm). Na tyle ile śledzę rynek tego typu urządzeń, to konkurować z nim może tylko Haman ano DVB-T (ale ta nie wspólpracuje z makiem) i PCTV picoStick (74e). Tuner Elgato jest jednak zdecydowanie lepiej wyposażony, ale też i najdroższy i kosztuje prawie 80 euro.

W eleganckim pudełku oprócz „maluszka” znalazła się czteroczęściowa, obrotowa antena teleskopowa ze złączem MCX (złącze micro coaxial) i większa antena prętowa z długim kablem, magnesem oraz osobną przyssawką na okno, która ma ratować nam życie, kiedy jakość sygnału nie należy do najlepszych. Kiedy i to nie pomoże, można ratować się dużą dachową anteną, którą można podpinać poprzez dołączony adapter MCX-ICE (ICE to standard znany nam z telewizyjnych kabli antenowych).

Biały pilot to ten, który dostajemy z miniaturowym Elgato. Czarny to produkt Pinnacla.
Biały pilot to ten, który dostajemy z miniaturowym Elgato. Czarny to produkt Pinnacla.

W pudełku znalazł się także pilot, ale szczerze mówiąc jego design zupełnie nie pasuje do produktu dedykowanego dla maka. Jest duży i brzydki. Zdecydowanie lepiej wyglądają czarne, małe piloty oferowane przez Pinnacle’a (dziś PCTV Systems, będący własnością Hauppauge Digital).

Podczas praktycznych testów w Warszawie, w odległości 1,5 km od nadajnika trzeba już było użyć anteny prętowej i dobrze się ustawić. Teleskop sprawdzał się jedynie na zewnątrz budynków. Jednak to nie wina sprzętu a raczej słabego sygnału z jakim emitowany jest sygnał pierwszego multipleksu polskiej cyfrowej telewizji naziemnej.

EyeTV 3

Wraz z tunerem Elagto oferuje oprogramowanie EyeTV 3, które na rynku gości już od dość długiego czasu i nie ma sobie równych, gdy idzie o system Mac OS. Dość powiedzieć, że taki potentat pecetowych tunerów jak PCTV Systems (Pinnacle) do urządzeń dedykowanych dla jabłek dodaje nieco okrojoną wersję EyeTV Lite.

Reklama
Tak wygląda pilot którym sterujemy oprogramowaniem EyeTV 3.
Tak wygląda pilot którym sterujemy oprogramowaniem EyeTV 3.

A co może? Nagrywać, pauzować, korzystać z elektronicznego przewodnikach EPG (o ile ten znów pojawi się w polskim multipleksie), przygotowywać w locie nagrania dla iPodów i Apple TV.

W AppStore znajdziemy jeszcze aplikację eyeTV for iPhone przeznaczoną dla iPodów touch i iPhone’nów, która umożliwia oglądanie zapisanych nagrań, a nawet audycji na żywo z wykorzystaniem tunera włożonego do maka, ale to temat na osobny test. O czym już niebawem.