Za pomocą warstw i obróbki obrazu możesz przenieść szczegóły z jednego zdjęcia do innego.

Wykorzystanie serii fotografii do złożenia jednego zdjęcia

Podczas sesji zdjęciowych powstaje duża liczba zdjęć. Często wśród nich nie ma tego jednego idealnego. Czasem poza modela jest odpowiednia, ale oczy nie są wystarczająco szeroko otwarte. Innym razem wyraz twarzy jest idealny, ale ramiona są dziwnie ułożone.

Dzięki programom do edycji zdjęć jest to możliwe: po prostu stwórz swoje idealne zdjęcie, składając razem kilka fotografii. Gdy będziesz to robił, możesz także poprawić drobne niedoskonałości, takie jak cienie pod oczami, małe plamki lub drobne krostki. Aby uzyskać zdjęcie pełne wyrazu, możesz nawet do pewnego stopnia przesadzić z wykorzystaniem funkcji edycji zdjęcia. Na przykład koloryt skóry zyskuje za sprawą dodatkowego nasycenia. Zasada jest prosta: jeśli coś ci się podoba, używaj tego.

Najpierw wybierz pojedyncze obiekty, które chciałbyś uwypuklić, aby ożywić główne zdjęcie. Robiąc to, pamiętaj, by większą uwagę zwracać na możliwe do wykorzystania elementy, a nie całe zdjęcie. Następnie ustaw pierwszą fotografię jako warstwę na głównym obiekcie. Dobrze, gdyby weszło nam w nawyk  nadawanie każdej warstwie jednoznacznych i zrozumiałych nazw. Ułatwia to pracę z kilkoma warstwami poddawanymi obróbce. Podczas zarządzania warstwami przydaje się również funkcja »Create new group«.

Chcąc poprawić szczegół, najpierw musisz zredukować nieprzejrzystość warstwy wierzchniej, abyś mógł ją dokładnie ustawić na zdjęciu w tle. Nową fotografię nie tylko można przesuwać, ale też obracać przy użyciu »Transform | Rotate«. Kiedy tylko obraz dokładnie pokrywa się (ważny jest tylko ten obszar, który zamierzasz optymalizować), ustaw przejrzystość ponownie na 100 proc.. W »Layer| Layer mask | Hide all« stwórz maskę warstwy a następnie wyczyść przy użyciu miękkiego pędzla te obszary zdjęcia, które mają zostać włączone do oryginału. Po oczyszczeniu odpowiednich obszarów połącz warstwy za pomocą funkcji »Layer options | Reduce to one layer« lub posłuż się skrótem [Ctrl] + [E]. Jeśli to konieczne, możesz z pomocą stempla i pędzla korygującego bardziej dopracować szczegóły. Ponieważ wszystkie zdjęcia mają takie samo tło, zadanie jest stosunkowo proste. Ten krok nie wymaga dużo wysiłku, a przynosi świetne rezultaty.

Jeśli więcej szczegółów wymaga edycji, możesz kontynuować pracę przy użyciu innych pomocniczych zdjęć. Kompozycja fotografii jest gotowa, teraz przyszedł czas na precyzyjne dostrojenie. Elementy, które zakłócają zdjęcie, łatwo i szybko zlikwidujesz przy użyciu pędzla korygującego lub stempla kopiującego. W ten sposób szybko pozbędziesz się kosmyków włosów, które wiszą na twarzy, lub cieni pod oczami. Za pomocą funkcji »Filter | Noise filter | Dust and Scratches« można się nawet pozbyć gęsiej skórki.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.