Korekta filtrem górnoprzepustowym, korekta cień/światło, korekta selektywnego koloru.

Wyostrzanie krawędzi

W makrofotografii liczy się szczegół. Nie jest zatem dobrze, jeśli to właśnie szczegóły na zdjęciach nie robią wrażenia. Jednak za pomocą Photoshopa nawet te niedoświetlone elementy staną się dobrze widoczne.

Ta makrofotografia jest interesująca, ponieważ na pierwszy rzut oka nie wiadomo, co tak naprawdę przedstawia. Tym, co przyciąga wzrok, są krople wody spływające po płatkach orchidei. Niestety, wewnętrzna strona płatka jest niedoświetlona, co sprawia, że krople wyglądają dość zwyczajnie. Poza tym całemu zdjęciu brakuje ostrości.

FOTOGRAFOWANIE Z RÓŻNICĄ

Odpowiednie oświetlenie obiektu zdjęcia jest bardzo ważne, szczególnie w makrofotografii. Gdy światło dzienne nie jest wystarczające, rozstaw, najdalej jak to możliwe, dodatkowe światła – najlepiej tzw. lampę dzienną. Dzięki temu unikniesz pomieszania barw. Do rozświetlenia przydaje się też urządzenie błyskowe. Podczas wykonywania makrofotografii najlepiej sprawdzają się błyskowe lampy pierścieniowe przymocowane do obiektywu, które oświetlają fotografowany obiekt dokładnie pod takim kątem, pod jakim robione jest zdjęcie, i dzięki temu nie generują cieni.

OPTYMALIZACJA NA KOMPUTERZE

Jeśli fotografie zostały zapisane w formacie RAW, zwiększ jasność w programie konwertującym, np. Lightroom, tak aby cały obraz stał się jaśniejszy. W ten sposób tworzysz dobrą podstawę do dalszej optymalizacji. Załaduj zdjęcie do Photoshopa i otwórz »Image | Adjustments | Shadow/Highlight«. W oknie dialogowym kliknij na »Show more options«. W przypadku tego przykładowego zdjęcia, aby rozjaśnić ciemniejsze obszary, ustawiliśmy »Amount« w zakładce »Shadow« na »70«, »Color shading« na »45«, a potem »Radius« na »90«. Różne odcienie kolorów można poprawić później za pomocą opcji »Selective color Correction« – dzięki temu zdjęcie będzie spójne. Tę funkcję znajdziesz w »Image | Adjustments«. Dostosuj odcienie czarnego, szarego, czerwonego i żółtego. Teraz czas popracować nad szczegółami: aby krople wyraźniej odcinały się od płatków, użyj filtra górnoprzepustowego. Najpierw stwórz warstwę, a następnie wybierz »Filter | Other Filters | High-pass filter«. W oknie określ odpowiedni kąt – dla zdjęcia próbnego odpowiednie były 4 stopnie. Na zakończenie ustaw »Overlay« jako metodę wypełnienia w palecie warstwy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.