10 zdumiewających faktów dotyczących procesorów

Znajdziemy je w każdym elektronicznym urządzeniu. Nie tylko odmierzają czas, ale też sterują promami kosmicznymi. CHIP przedstawia ciekawostki o mikroukładach.

1. Cieplejszy niż palnik

Nowoczesne procesory mogą tracić nawet do 125 watów mocy na centymetr kwadratowy. Oznacza to produkcję naprawdę dużej ilości ciepła. W przypadku palnika kuchenki elektrycznej ta wartość wynosi od 7 do 10 W/cm2…

2. Procesor numer jeden

Pierwszym mikroprocesorem był Intel 4004. Pojawił się na rynku w 1971 roku, kosztował 200 dolarów i składał się z 2300 tranzystorów. Dla porównania dodajmy, że wyprodukowany w dzisiejszej technologii 45 nm chip Intel Core i7 zawiera  731 mln tranzystorów.

3. Jeden miliard tranzystorów na głowę

Z prognoz wynika, że w 2010 roku na każdego mieszkańca naszej planety przypadnie miliard tranzystorów. W 2005, zgodnie z danymi Semiconductor Industry Association (SIA), tę liczbę szacowano na zaledwie 90 milionów tranzystorów na głowę.

4. Procesor dla majsterkowicza

Steve Chamberlin przygotował projekt „Big Mess of o’Wires” (Kłębowisko kabli). Jest to model procesora zbudowanego z oddzielnych bloków logicznych i około 1250 połączeń pomiędzy nimi. Po 16 miesiącach powstało serce komputera taktowane zegarem o częstotliwości 2 MHz.

5. Zaokrąglona i niedoskonała obudowa

Ze względu na swój okrągły kształt 1/5 powierzchni krzemowego wafla nie jest wykorzystywana. Niestety, nie ma „kwadratowej” alternatywy. Plastry o grubości zaledwie 775 mikronów wycinane są z kryształów krzemu, które mogą zostać uformowane tylko w okrągłym tyglu.

6. A.D. 1958: Pierwszy układ

Ojcem procesora jest Jack Kilby. Inżynier pracujący w firmie Texas Instruments zbudował w 1958 pierwszy układ scalony. Był to oscylator wykorzystujący niewielki pasek germanu. Pionier mikroelektroniki otrzymał za to w 2000 roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

7. Telefon do domu

W filmie „E.T.” (1983) przybysz z kosmosu buduje komunikator międzyplanetarny. Wykorzystuje do tego celu zabawkę do nauki liter Speak & Spell, której sercem jest układ Texas Instrument TMC 2081 – pierwszy procesor syntezatora mowy.

8. Wenus: Najszybsze CPU na świecie

Najszybszy procesor na świecie to obecnie Wenus. Prototyp firmy Fujitsu wykonuje 128 miliardów operacji matematycznych na sekundę i jest około 2,5 razy szybszy niż najszybsze układy Intela.

9. Wewnętrzny błąd w obliczeniach

W 1994 na rynku pojawił się procesor Pentium i okazał się niedoskonały. Podczas operacji dzielenia pojawiały się błędy polegające na zaokrąglaniu wyników na piątym miejscu po przecinku. Błąd był praktycznie niezauważalny, ale wymiana układów kosztowała Intela ok. 475 mln dolarów.

10. Pijmy krzem

Krzem jest drugim najbardziej popularnym pierwiastkiem chemicznym na Ziemi (po tlenie). A każdy z nas powinien przyjmować 30 miligramów tego pierwiastka dziennie – wpływa on m.in. na stan naszych kości. Według Wikipedii jego cennym źródłem jest… piwo.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.