Urodzony w 1950 roku Paul Otellini jest piątym dyrektorem generalnym Intela. Jest również członkiem zarządu Google Inc.

Akcjonariusz Intela pogrąża szefów firmy

Prawo

Po tym, jak Intel został oskarżony o przekupstwa i wymuszenia, teraz przyszła kolej na niekończącą się opowieść o praktykach monopolistycznych firmy z Santa Clara. Tym razem jednak, o dziwo powodem jest akcjonariusz Intela – Charles A. Gilman – który złożył pozew w sądzie okręgowym w Delaware. Treść pozwu wskazuje, że pracownicy na wysokich stanowiskach nie dopełnili obowiązków powierniczych, mających na celu zbadanie polityki firmy odnośnie czynności antytrustowych.

Pozwanymi w sprawie są między innymi dyrektor generalny Intela – Paul Otellini, a także były przewodniczący zarządu Intela – Craig R. Barrett. Pozostali oskarżeni to: James Guzy, David Pottruck, Jane Shaw, David Yoffie, Charlene Barshefsky, James Plummer, Susan Decker, Carol Bartz, John Donahoe oraz Frank Yeary.

Gilman utrzymuje, że próby zwrócenia uwagi przedstawicielom firmy, poczynione na przestrzeni 18 miesięcy, a nawet spotkanie z przedstawicielami Komitetu Audytowego, aby wszczęto śledztwo w tej sprawie, spełzły na niczym. – W rzeczy samej, żądania akcjonariusza spotkały się ze stanowczą wrogością, co świadczyć może tylko o perfidii – czytamy we wniosku.

Według powoda, najważniejsi pracownicy Intela, w tym Paul Otellini, zatwierdzali i wdrażali monopolowy program w ciągu kilku ostatnich lat, a zarząd firmy nie podjął żadnych działań, aby temu zapobiec.