AMD pokazuje nowy procesor Phenom II X4

AMD wprowadza nową wersje procesorów z jądrem Deneb. Nową rewizję C3 wprowadzono do najwydajniejszego modelu procesora Phenom II X4 965 Black Edition.

„Nowy” procesor taktowany jest tym samym zegarem 3,4 GHz a od „starej” wersji C2 odróżnia go przede wszystkim niższy współczynnik TDP (ang. Thermal Design Power), który z 140 W został obniżony do 125 W. Obniżenie apetytu na prąd w nowego Phenoma II w wersji C3 osiągnięto dzięki ulepszonemu procesowi produkcji oraz obniżeniu napięcia zasilającego procesor z 1,425 V do 1,375 V. Mniejsze zużycie energii jest zasługą również wprowadzenia w nowej rewizji sprzętowej obsługi stanu C1E. Odpowiada on za obniżanie napięcia w przypadku zmniejszenia obciążenia, dzięki czemu procesor lepiej zarządza energią. Do tej pory stan C1E był regulowany programowo z BIOS-u lub systemu operacyjnego.

Poza aspektem zwiększonej oszczędności energii w nowej rewizji Deneb-a inżynierowie AMD usprawnili kwestie obsługi pamięci operacyjnej. Nowy stepping ma oficjalne wsparcie  dla pamięci DDR3 1333 MHz. W poprzedniej rewizji kontroler także wspierał pamięci 1333 MHz ale  pozwalał tylko na obsadzenie dwóch takich modułów, po jednym na kanał. Obecnie możemy użyć cztery takie moduły jednocześnie.

Przy okazji zmian w nowej rewizji C3 warto wspomnieć o ich nowej funkcjonalności przy współpracy z najnowszą wersją programu AMD OverDrive (3.1). Gdy posiadamy nową rewizję C3, program pozwoli na większe przetaktowanie mostka północnego. Ulepszono także obsługę pamięci BEMP (Black Edition Memory Profiles). Dzięki profilom BEMP zgodne z nimi pamięci mogą pracować z  zegarem 1600 MHz. Największą zaletą tej technologii jest to, że nie musimy dokonać mozolnego, ręcznego ustawiania parametrów w BIOS-ie. Po odpaleniu programu OverDrive wszystko zrobi się samo, automatycznie.

Wydajność procesora Phenom II X4 965 BE w nowej wersji C3 nie uległa zmianie w stosunku do poprzedniej wersji C2, dlatego też producent nie zdecydował się na zmianę nazwy. Na pierwszy rzut oka nie odróżnimy starego od nowego ale oszczędniejszego 965 na półce w sklepie. Haczyk tkwi w oznaczeniu kodowym produktu, które znajduje się na procesorze oraz naklejce na pudełku razem z numerem seryjnym. Oznaczenie starej wersji  wyglądało tak: HDZ965FBGI, natomiast nowa wersja C3 posiada kodową nazwę: HDZ965FBGM. Jak widać różnicą jest zamiana litery I na literę M na końcu. Tak więc udając się do sklepu warto zwrócić uwagę na ten szczegół, żeby nie dać się nabrać nieuczciwemu sprzedawcy.  100% pewność da nam program CPU-Z, który pokazuje w zakładce CPU w rubryce – Revision, wersję produkcyjną. Należy zaznaczyć że firma AMD poza nazwą modelu pozostawiła również sugerowaną – „starą” cenę z wersji C2.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.