BumpTop dodaje do Pulpitu boczne ścianki i wzbogaca go o liczne praktyczne funkcje, na przykład

Bardziej funkcjonalny Pulpit dzięki 3D

Choć Pulpit systemu Windows od dość dawna się sprawdza, to jest już staromodny. Jego dwuwymiarowość powoduje pewne ograniczenia, a poza tym brakuje intuicyjnych funkcji, na przykład odpowiedzialnych za odkładanie na stos dokumentów.

Pulpit mógłby być zdecydowanie bardziej ergonomiczny, gdyby tylko Microsoft tego zechciał. Funkcjonalność Pulpitu możemy rozszerzyć za pomocą dodatkowych narzędzi. Innowacyjną, zabawną oraz funkcjonalną alternatywą jest trójwymiarowy pulpit BumpTop.

Instalacja Pulpitu 3D

Program BumpTop dostępny jest w wersji darmowej i płatnej. Darmowa wersja, co prawda, nie oferuje pełnej funkcjonalności, jednak wprowadza bardzo wiele udogodnień. Instalację nowego pulpitu rozpoczniemy w Eksploratorze Windows poprzez dwukrotne kliknięcie pliku „BumpTopInstaller.msi”. Następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami instalatora. W Windows XP do poprawnej instalacji niezbędne jest konto z uprawnieniami administratora. Natomiast w przypadku Visty instalator może zostać uruchomiony przez zwykłego użytkownika, jednak w trakcie instalacji będziemy musieli autoryzować niektóre akcje poprzez wybranie konta administratora i podanie odpowiedniego hasła. Możemy również od razu zalogować się jako administrator. Wtedy wystarczy po prostu zatwierdzić okna dialogowe.

Następnie ustalamy, czy BumpTop ma być w przyszłości automatycznie uruchamiany z systemem (»Start Bump Top automatically on startup«) bądź za pośrednictwem ikony na Pasku szybkiego uruchamiania (»Add Quick Launch Shortcut«). Pod koniec instalacji w oknie »Choose BumpTop Version« klikamy pozycję »BumpTop Free«, by móc korzystać z darmowej wersji pulpitu 3D.

Przebadanie BumpTop

Aplikacja BumpTo p zostaje uruchomiona automatycznie po zainstalowaniu. Nowy Pulpit 3D wygląda jak otoczony trzema ściankami blat biurka, do których możemy przyczepić zdjęcia oraz notatki. Dwukrotnie klikając ścianę, wyświetlimy ją w powiększeniu. Po ponownym dwukrotnym kliknięciu Pulpitu wrócimy do zwykłego widoku.

Notatkę stworzymy poprzez kliknięcie na Pulpicie bądź jednej ze ścian prawym przyciskiem myszy i wybranie w menu kontekstowym polecenia »Sticky Note«. Następnie wpisujemy tekst i klikamy przycisk »Write Sticky Note«. W darmowej wersji aplikacji ograniczono liczbę notatek możliwych do jednoczesnego zapisania.

Ikony znajdujące się na Pulpicie możemy dowolnie przeciągać pomiędzy Pulpitem i ścianami metodą przeciągnij i upuść. Ikony możemy również częściowo bądź całkowicie zakryć. W celu powiększenia danej ikony, aby rzucała się bardziej w oczy, po jej zaznaczeniu wybieramy z menu kontekstowego polecenie »Grow«. Natomiast polecenie »Shrink« umożliwia zmniejszenie rozmiaru ikony. Pozycja »More« w menu kontekstowym zapewnia dostęp do zwykłego systemowego menu kontekstowego dla pliku. Dwukrotnym kliknięciem ikony uruchomimy bądź otworzymy plik, tak jak zwykle robimy w systemie Windows.

Funkcje zaawansowane

Interesującą funkcją jest układanie w stertę znajdujących się na Pulpicie ikon. Po wybraniu przez nas polecenia »Pile by Type« i potwierdzeniu decyzji kliknięciem przycisku »Tak« aplikacja BumpTop automatycznie posortuje i poukłada wszystkie pliki według ich typu. Jeżeli chcemy sami zadecydować, w jakich stertach mają się znaleźć dane pliki, najpierw zaznaczamy odpowiednie obiekty. W tym celu przytrzymujemy prawy przycisk myszy i poruszamy wskaźnikiem myszy wokół interesujących nas ikon. To lasso może przyjmować dowolny kształt, nie musi być to prostokąt, jaki zwykle stosowany jest w Windows. Gdy tylko myszą dotrzemy do punktu wyjściowego, zostanie otwarte menu, w którym wybieramy polecenie »Create Pile«.

Gdy dwukrotnie klikniemy stertę, ikony zostaną rozsunięte, co umożliwi nam przejrzenie zawartości. W celu rozsypania sterty i rozdzielenia ikon na Pulpicie klikamy prawym przyciskiem myszy stos i wybieramy polecenie »Break Pile«. Z kolei funkcja »Folderize« umożliwia przeniesienie wszystkich ikon w stosie do nowego folderu, któremu nazwę nadamy w prostym oknie dialogowym.

Szczególnie pomocny okazuje się BumpTop także podczas wyszukiwania plików. Wystarczy za pomocą klawiatury wpisać odpowiedni ciąg znaków, który znajduje się w nazwie szukanego pliku. BumpTop automatycznie zaznacza wszystkie pliki spełniające kryterium – ich wybór po wpisaniu przez nas kolejnych znaków dynamicznie maleje.

Za pośrednictwem trzech ikon umieszczonych na prawej ścianie pulpitu możemy szybko utworzyć nowe emaile bądź korzystać z serwisów Facebook oraz Twitter, o ile założyliśmy w tych serwisach konta.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.