Izba Lordów wyraziła zgodę na to, by McKinnona sądzono w Stanach Zjednoczonych.

Będzie ekstradycja hakera, który włamał się do Pentagonu w poszukiwaniu UFO

Hakerstwo

Sprawa Gary’ego McKinnona to bardzo głośny incydent sprzed ponad roku, kiedy to szkocki haker postanowił włamać się do systemów komputerowych amerykańskiej armii w poszukiwaniu dowodów na istnienie UFO. Już wtedy groziło mu nawet 70 lat więzienia, jednak od tamtego czasu zdołał uniknąć ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, zasłaniając się złym stanem zdrowia. Rodzina Szkota została poinformowana o rychłej ekstradycji przez Ministra Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii, Alana Johnsona. Janis Sharp, matka McKinnona, nie mogła w to uwierzyć, uznając to za kompletny nonsens.

W zeszłym miesiącu Johnson, który był ostatnią deską ratunku dla chorego na autyzm McKinnona, obiecywał, że ponownie zbada nowe medyczne dowody bardzo uważnie, przed zdecydowaniem o ekstradycji Szkota. Okazało się jednak, że decyzja ta nie była zależna od niego.

Podczas wcześniejszej „wojny prawnej”, sędziowie ostrzegali, że McKinnon, którego oskarżono o włamanie się do Sieci Pentagonu i agencji NASA ze swojego mieszkania w północnym Londynie, może popełnić samobójstwo, jeśli zostanie ekstradowany. Matka autystycznego hakera wspomina, jak przekazała złą wiadomość swojemu synowi – Był bardzo, bardzo smutny. Był bardzo cichy, a ja bardzo się martwię, jak jest taki cichy. Martwię się o niego. Alan Johnson podjął złą decyzję. To jest okropne – podsumowała Pani Sharp.

Proces prawny, który został wstrzymany po tym jak Johnson zaczął brać pod uwagę stan zdrowia „przestępcy”, teraz ruszy ponownie pełną parą, a McKinnon mógłby zostać ekstradowany jeszcze przed Świętami. Adwokaci Szkota stanowczo nie zgadzają się z podjętymi przez brytyjski rząd krokami – To przykra decyzja, z która stanowczo się nie zgadzamy – on może zginąć do czasu Świąt. Wszyscy zastanawiamy się, co jeszcze można zrobić, aby uniknąć ekstradycji – powiedział przedstawiciel prawnej załogi Szkota.

Istnieje kilka możliwości – prawnicy McKinnona mogą poprosić Sąd Najwyższy o weryfikację podstaw prawnych i medycznych decyzji o ekstradycję w ciągu najbliższych siedmiu dni, lub złożyć apelację do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w ciągu 14 dni.

Gary McKinnon, 43-letni pogromca Pentagonu, urodził się w Glasgow Szkocja, ale obecnie mieszka w Wood Green, w północnym Londynie. Jak sam twierdzi, jego włamanie podyktowane było wyłącznie chęcią odnalezienia śladów UFO.